Cyprysik nutkajski

Cyprysik nutkajski Callitropsis nootkatensis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Callitropsis nootkatensis

Wysokie, długowieczne, wiecznie zielone iglaste drzewo, dorastające nawet do 35 m wysokości. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, zaś do Europy został sprowadzony w roku 1850 i odtąd stał się popularny jako drzewo ozdobne. Najciekawszą cechą cyprysika nutkajskiego są wyrastające z pnia pod kątem prostym gałęzie, które stopniowo coraz bardziej zwisają przybierając zjawiskową płaczącą formę. Być może drzewo to w pochmurne dni wygląda nieco ponuro, jak z zakazanego lasu lub innego czarodziejskiego miejsca, jednak jednocześnie nadaje miejscu wiele uroku i majestatycznego piękna. 

 

Całe drzewo ma pokrój stożkowaty a sam wierzchołek również zwisa jak pozostałe pędy. Kora drzew jest  brązowoszara i łuszczy się wąskimi, długimi pasami, co również nadaje drzewu wygląd sędziwego starca. Liście podobnie jak u wszystkich cyprysików maja kształt łusek o ciemnozielonej lub niebieskozielonej barwie. Cyprysik nutkajski rośnie dość wolno, po 10 latach osiąga około 5 m wysokości i 3 m szerokości. Najlepiej rośnie na glebach gliniastych lub piaszczysto-gliniastych, na wolnej przestrzeni, gdyż w przeciwnym razie może został stłumiony przez inne, szybciej rosnące rośliny, ponadto lubi stanowiska dobrze nasłonecznione.

 

Nie jest trudny w uprawie, wytrzymuje duże mrozy i zanieczyszczenia, jednakże wymaga dużej wilgotności powietrza. Warto mieć ten gatunek w swoim ogrodzie, szczególnie gdy chcemy przyozdobić delikatnie duży trawnik, nie używając do tego zbyt wielkiej ilości roślin. Nada on naszemu ogrodowi odrobinę egzotycznego akcentu.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik nutkajski

Cyprysik nutkajski

Callitropsis nootkatensis Wysokie, długowieczne, wiecznie zielone iglaste drzewo, dorastające nawet do 35 m wysokości. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, zaś do Europy został sprowadzony w roku 1850 i odtąd stał się popularny jako drzewo ozdobne. Najciekawszą cechą cyprysika nutkajskiego są wyrastające z pnia pod kątem prostym gałęzie, które stopniowo coraz bardziej zwisają przybierając zjawiskową płaczącą formę. Być może ...