Eukomia wiązowata

Eukomia wiązowata Eucommia ulmoides

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Eucommia ulmoides

Jest to średniej wielkości drzewo, osiągające w sprzyjających warunkach, np. rosnąc w Chinach, nawet do 20 m wysokości, u nas dorasta najwyżej do 10 m. Obecnie, już od setek lat, znajduje się wyłącznie w uprawie. Niegdyś jego ojczyzną były Chiny, choć wiadomo, że w okresie plejstocenu, około 30 mln lat temu, gatunek ten występował naturalnie również w Europie. W chińskich lasach został on wytępiony na skutek pozyskiwania drzew w celach leczniczych. Medycyna chińska od dawna bowiem korzystała z dobroczynnych właściwości tego gatunku. Preparaty z kory eukomii były wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a wyciągi z kory i gałązek działały wzmacniająco i moczopędnie.

 

Eukomia bardzo dobrze prezentuje się również jako roślina ozdobna, stąd też stała się popularna nie tylko w Chinach ale też w Europie, Ameryce, a nawet w Afryce. Młode drzewka mają zwykle koronę w kształcie stożka, natomiast u starszych okazów korona staje się bardziej kulista. Liście eukomii są jajowate, lekko wydłużone, a na końcach zaostrzone. Po rozdarciu wydzielają one tzw. gutaperkę, nitkowatą, mocną substancję przypominającą kauczuk. Dużą ilość gutaperki wydzielają również owoce eukomii – oskrzydlone orzeszki, podobne do wydłużonego skrzydlaka wiązu. Eukomia jest gatunkiem mrozoodpornym, wytrzymałym również na suszę, zanieczyszczenia i wszelkie szkodniki. Może rosnąć na każdym rodzaju gleby, które jednak powinna być umiarkowanie wilgotna. Preferuje stanowiska słoneczne, dlatego najlepiej sadzić ją pojedynczo.

Napisz swoją recenzję

Eukomia wiązowata

Eukomia wiązowata

Eucommia ulmoides Jest to średniej wielkości drzewo, osiągające w sprzyjających warunkach, np. rosnąc w Chinach, nawet do 20 m wysokości, u nas dorasta najwyżej do 10 m. Obecnie, już od setek lat, znajduje się wyłącznie w uprawie. Niegdyś jego ojczyzną były Chiny, choć wiadomo, że w okresie plejstocenu, około 30 mln lat temu, gatunek ten występował naturalnie również w Europie. W chińskich lasach został on wytępiony na skutek ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »