Głóg dwuszyjkowy 'Gireoudii'

Głóg dwuszyjkowy 'Gireoudii' Crataegus laevigata 'Gireoudii'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Crataegus laevigata 'Gireoudii'


 

Ciekawa i przydatna w nasadzeniach ozdobnych odmiana głogu, wyróżniająca się białoróżowymi listkami świeżych, wiosennych przyrostów. Rośnie jako niewielkie drzewko lub krzew, bardzo łatwo przy tym daje się prowadzić i formować (nawet jako żywopłot). W młodości wzrost jest zazwyczaj bujny, dynamiczny, dzięki czemu ładne jest również wybarwienie młodych pędów. Z biegiem sezonu starsze listki zielenieją, ale kilka sztuk na szczytach przyrostów najczęściej jest cętkowana przez cały czas, ten sam efekt widoczny jest również na pędach świętojańskich (drugi przyrost roczny). Wtedy to zazielenione już dosyć mocno liście starsze dają ładne tło dla świeżutkich, białoróżowych przyrostów. Do bujnego wzrostu głóg ten nie potrzebuje ani żyznych gleb ani specjalnie wilgotnych, jest rośliną bardzo odporną, a przy jego sadzeniu należy zadbać jedynie o odpowiednio słoneczne stanowisko, aby listki dobrze się wybarwiały.

 

Dużą odporność tej odmiany można wykorzystać w ogrodach o najniższej jakości gleb, także w zieleni miejskiej. Jak wspomniano, głóg ten można ciąć, a w starszym wieku nawet trzeba – pobudzony do wzrostu będzie wykształcał większe ilości bujnych pędów, a te z reguły najbardziej się wybarwiają. Nada się na żywopłot, luźny szpaler, ale w ogrodach naturalistycznych świetnie sprawdzi się także jako niewielki soliter (w ogrodach mniejszych) albo wkomponowany w większy klomb. Młode rośliny warto zasilać, aby miały w nowym miejscu lepszy start i szybciej zakorzeniły się, potem jest to już zbędne. Nie ma również potrzeby osłaniania tego głogu na zimę, już małe sadzonki są praktycznie w pełni mrozoodporne i nie sprawiają kłopotów. Do zalet odmiany należy dodać jeszcze karminowe owoce, pojawiające się latem i utrzymujące do późnej jesieni na gałązkach oraz piękne jesienne przebarwienie liści, oscylujące w kolorach od ciemnej żółci przez pomarańcz do purpury.


Napisz swoją recenzję

Głóg dwuszyjkowy 'Gireoudii'

Głóg dwuszyjkowy 'Gireoudii'

Crataegus laevigata 'Gireoudii'   Ciekawa i przydatna w nasadzeniach ozdobnych odmiana głogu, wyróżniająca się białoróżowymi listkami świeżych, wiosennych przyrostów. Rośnie jako niewielkie drzewko lub krzew, bardzo łatwo przy tym daje się prowadzić i formować (nawet jako żywopłot). W młodości wzrost jest zazwyczaj bujny, dynamiczny, dzięki czemu ładne jest również wybarwienie młodych pędów. Z biegiem sezonu starsze listki ...