Bylica - boże drzewko

Bylica - boże drzewko Artemisia abrotanum

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Artemisia abrotanum


Jest wieloletnim półkrzewem, dorastającym do 1,5 m wysokości. Jego naturalne stanowiska znajdują się m.in. we Wschodniej Europie, na Kaukazie i w Turcji. U nas występuje dość rzadko. Dość silnie się rozgałęzia przybierając krzaczasty pokrój, młode pędy są prosto wzniesione i sztywne natomiast starsze wyginają się nieznacznie ku dołowi.

 

Cała roślina wydziela bardzo przyjemny korzenny zapach, co zawdzięcza zawartym w niej olejkom eterycznym i żywicom. Zapach ten odstrasza owady, a liście włożone między ubrania odpędzają mole. U nas, a także w innych częściach Europy jest uprawiana jako roślina ozdobna i lecznicza. Wykorzystuje się przede wszystkim jej działanie żółciopędne, a także poprawiające trawienie poprzez pobudzenie wydzielania soków trawiennych. Surowcem leczniczym są kwitnące pędy nadziemne (ziele).

 

Roślina jest gęsto ulistniona, liście są bardzo delikatne, dwukrotnie pierzasto-sieczne, jasno lub sinozielone. Kwitnie dość późno bo dopiero w sierpniu. Kwiatami są niepozorne, żółtozielone, zwisające koszyczki kwiatowe zebrane na szczycie w ulistnione grona. Niestety nie wydają one u nas owoców, ze względu na zbyt krótkie lato. Bylica preferuje stanowiska słoneczne z dobrze drenowaną, umiarkowanie żyzną i suchą glebą. W stanie dzikim rośnie przede wszystkim  na stanowiskach ruderalnych. 

Napisz swoją recenzję

Bylica - boże drzewko

Bylica - boże drzewko

Artemisia abrotanum Jest wieloletnim półkrzewem, dorastającym do 1,5 m wysokości. Jego naturalne stanowiska znajdują się m.in. we Wschodniej Europie, na Kaukazie i w Turcji. U nas występuje dość rzadko. Dość silnie się rozgałęzia przybierając krzaczasty pokrój, młode pędy są prosto wzniesione i sztywne natomiast starsze wyginają się nieznacznie ku dołowi.   Cała roślina wydziela bardzo przyjemny korzenny zapach, co ...