Grab luźnokwiatowy

Grab luźnokwiatowy Carpinus laxiflora

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P11
  • Model Pa 15-20cm

Carpinus laxiflora


Ten gatunek graba zyskuje w Polsce coraz większe uznanie, choć do niedawna był praktycznie nieznany większym rzeszom ogrodników. Pochodzi z Japonii, gdzie rośnie jako średniej wielkości drzewo, o maksymalnej wysokości 10 -15 metrów, bardzo rzadko wyższe. Zazwyczaj wykształca ciekawie powykrzywiany pień, posiadający podłużne, głębokie bruzdy, tak jak czasami zdarza się to u grabu pospolitego. Z czasem w miarę wzrostu drzewa pień prostuje się coraz bardziej dzięki swoim naturalnym mechanizmom drewna reakcyjnego, aczkolwiek przy odrobinie starań można wyprowadzić piękne soliterowe drzewo, którego pień będzie finezyjnie i ciekawie pokrzywiony przez cały czas. Ładne są żywo zielone liście tego graba, posiadające głębokie ząbkowanie. Jesienią ulistnienie przebarwia się na żółtoczerwone kolory, które ładnie komponują się z zaczerwienionymi owocami, zwisającymi na długich ’sznurach’ podobnie jak u skrzydłorzechów.

 

Do dobrego wzrostu wymaga gleb żyźniejszych, umiarkowanie wilgotnych i nie przesychających – zbyt niski poziom wilgotności objawia się zasychaniem brzegów blaszki liściowej. Stanowiska powinny być w miarę słoneczne, jeśli chcemy liczyć na ładne wybarwienie jesienne tego drzewa, choć sama roślina podobnie jak grab pospolity dobrze poradzi sobie także w częściowym zacienieniu. Zastosowania tego gatunku w ogrodach to przede wszystkim nasadzenia naturalistyczne, pozycje soliterowe oraz duże klomby. W innych krajach bardzo dużą popularnością cieszy się ten grab jako materiał do formowania bonsai, ponieważ częściowo już w swojej naturze posiada zdolność to wytwarzania ciekawych rozgałęzień, świetnie także znosi cięcie. W Polsce jest to roślina w pełni mrozoodporna, jedynie młode drzewka mogą podmarzać w trakcie naprawdę uporczywych zim, w miarę możliwości także zalecamy sadzić ten grab w miejscach osłoniętych od wiatrów np. w pobliżu budynków lub skupisk innej roślinności.


  • Pojemnik P11
  • Model Pa 15-20cm

Napisz swoją recenzję

Grab luźnokwiatowy

Grab luźnokwiatowy

Carpinus laxiflora Ten gatunek graba zyskuje w Polsce coraz większe uznanie, choć do niedawna był praktycznie nieznany większym rzeszom ogrodników. Pochodzi z Japonii, gdzie rośnie jako średniej wielkości drzewo, o maksymalnej wysokości 10 -15 metrów, bardzo rzadko wyższe. Zazwyczaj wykształca ciekawie powykrzywiany pień, posiadający podłużne, głębokie bruzdy, tak jak czasami zdarza się to u grabu pospolitego. Z czasem w miarę ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »