Cyprysik tępołuskowy 'Tetragona Aurea'

Cyprysik tępołuskowy 'Tetragona Aurea' Chamaecyparis obtusa 'Tetragona Aurea'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis obtusa 'Tetragona Aurea'


Historia tej odmiany sięga połowy 19 wieku, kiedy to została wyselekcjonowana oraz wprowadzona do handlu. Miało to miejsce w Anglii i tam można do dziś spotkać bardzo okazałe i wyrośnięte egzemplarze tej odmiany. Roślina jest w zasadzie karłowa, po 10 latach uprawy nie przekroczy 1 metra wysokości, przeciętnie można oczekiwać, że dorośnie w Polsce do 2 – 3 metrów wysokości i około 1,5 – 2 metrów szerokości. Jednakże uprawa w dobrych warunkach tego krzewu, przez szereg nie lat, a dekad może doprowadzić do wyhodowanie w zasadzie drzewa o wysokości do 6 – 7 metrów – takie osobniki można spotkać w ojczyźnie tej odmiany, Anglii. Mają one prawdopodobnie ponad 50 lat, w Polsce tak stare osobniki są niespotykane. Wyróżnia się pięknym złocistym wybarwieniem pędów, które utrzymuje się w ciągu całego roku, a sama roślina nie wymaga do dobrego wybarwienia stanowisk maksymalnie nasłonecznionych.

 

Najlepiej rośnie na glebach średnich lub żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Cyprysik ten jest wrażliwy na mroźne okresy bezśnieżne, kiedy to ruchy powietrza mogą doprowadzić do suszy fizjologicznej. Należy zatem sadzić go w miejscach osłoniętych, zacisznych lub okrywać na zimę, przynajmniej przez pierwsze sezony po posadzeniu. Najlepiej prezentuje się w kompozycjach z innymi iglastymi odmianami, o wzroście słabym lub średnim. Można przy jego udziale komponować piękne zestawienia oparte na kontrastach kolorystycznych oraz pokrojowych. Najlepiej sadzić pojedyncze osobniki tej odmiany, posadzone w grupach tracą swą indywidualność.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik tępołuskowy 'Tetragona Aurea'

Cyprysik tępołuskowy 'Tetragona Aurea'

Chamaecyparis obtusa 'Tetragona Aurea' Historia tej odmiany sięga połowy 19 wieku, kiedy to została wyselekcjonowana oraz wprowadzona do handlu. Miało to miejsce w Anglii i tam można do dziś spotkać bardzo okazałe i wyrośnięte egzemplarze tej odmiany. Roślina jest w zasadzie karłowa, po 10 latach uprawy nie przekroczy 1 metra wysokości, przeciętnie można oczekiwać, że dorośnie w Polsce do 2 – 3 metrów wysokości i około 1,5 – 2 ...