Cyprysik Lawsona

Cyprysik Lawsona Chamaecyparis lawsoniana

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis lawsoniana


Jest to wiecznie zielone drzewo szpilkowe o wąskiej, stożkowej koronie, dorastające kraju swego pochodzenia nawet do 60 m wysokości, u nas niestety tylko do 20, a i to bardzo rzadko. Pierwotnie występował jedynie w zachodniej części Ameryki Północnej, w stanach Oregon i Kalifornia. Obecnie jest powszechnie sadzony w Europie jako drzewo ozdobne. Wyglądem przypomina żywotniki, jednak różni się od nich charakterystycznym przewijającym wierzchołkiem. Często też można zaobserwować u tego gatunku wieloszczytowość, wskutek rozgałęziania się głównego pnia.

 

Konary cyprysika lawsona są silnie rozgałęzione, gałęzie spłaszczone, kora początkowo gładka i zielonkawa, potem ciemniejsza, z odchodzącymi płatami. Liście są bardzo małe, łuskowate, zielononiebieskie, aż do srebrzysto niebieskich. Niezwykle ciekawe i przyciągające uwagę są kwiaty męskie, wyrastające na końcach gałązek, również mają postać drobnych, zachodzących na siebie łusek, i piękną karminowoczerwoną barwę. Młode szyszki  żeńskie są małe, okrągłe i zielone, przypominają miniaturowe piłki nożne, z czasem jednak brązowieją i pękają.

 

Najlepiej  czuje się w pełnym słońcu, ale może rosnąć również w półcieniu. Wymaga żyznych, umiarkowanie wilgotnych, świeżych glebach o lekko kwaśnym ph, a także miejsca ciepłego o dość dużej wilgotności powietrza. Nie jest całkowicie mrozoodporny i w zimie może przemarzać, toteż czasem wymaga dodatkowego osłonięcia. Gatunek ten doskonale prezentuje się w większych ogrodach oraz parkach, w większych zespołach roślinnych, jest najbardziej dekoracyjny ze wszystkich cyprysików. Nie wolno go jednak sadzić w pobliżu ulic gdyż jest wrażliwy na zanieczyszczenia. 

Napisz swoją recenzję

Cyprysik Lawsona

Cyprysik Lawsona

Chamaecyparis lawsoniana Jest to wiecznie zielone drzewo szpilkowe o wąskiej, stożkowej koronie, dorastające kraju swego pochodzenia nawet do 60 m wysokości, u nas niestety tylko do 20, a i to bardzo rzadko. Pierwotnie występował jedynie w zachodniej części Ameryki Północnej, w stanach Oregon i Kalifornia. Obecnie jest powszechnie sadzony w Europie jako drzewo ozdobne. Wyglądem przypomina żywotniki, jednak różni się od nich ...