Bukan chilijski

Bukan chilijski Nothofagus antarctica

22,00 zł

  • Pojemnik P11
  • Model Wys. 30-50cm

Nothofagus antarctica

 


 

Bukan chilijski, zwany także nibybukiem to wyjątkowa rzadkość w Polskich ogrodach. Gatunek ten jest analogiem buka zwyczajnego i występuje tylko na półkuli południowej. W Czechach oraz na Słowacji spotykane są dość mocno rosnące żywopłoty stworzone z tego gatunku, lecz ciepłe południowe powietrze, które penetruje terytoria tych krajów nie dociera do Polski. W naszym kraju drzewo to jest możliwe do uprawy jedynie w bardzo sprzyjających warunkach, osłonięte od zimowych, wysuszających wiatrów. Zdarza się jednak, że mimo dobrego stanowiska przy bardzo niskich temperaturach roślina marznie do granicy śniegu.

 

W pierwszych latach bukan zazwyczaj ‘pokłada się’, nie wykształca wyraźnego przewodnika, z czasem jednak roślina zaczyna rosnąć bardziej pionowo. Tworzy niewielkie drzewka do wysokości około 5-7 metrów, o krótkim pniu i zwartej koronie. Roślina bardzo ciekawie przebarwia się na jesieni, liście przybierają kolory od żółtego do miejscami nawet różowego.

 

Bukan polecany jest głównie dla kolekcjonerów oraz osób, które chcą poeksperymentować z uprawą takich ciekawostek z innych stref klimatycznych. Odradza się raczej sadzenie go w chłodniejszych rejonach kraju, ograniczając zasięg szans na wzrost do południa oraz zachodu kraju.

  • Pojemnik P11
  • Model Wys. 30-50cm

Napisz swoją recenzję

Bukan chilijski

Bukan chilijski

Nothofagus antarctica     Bukan chilijski, zwany także nibybukiem to wyjątkowa rzadkość w Polskich ogrodach. Gatunek ten jest analogiem buka zwyczajnego i występuje tylko na półkuli południowej. W Czechach oraz na Słowacji spotykane są dość mocno rosnące żywopłoty stworzone z tego gatunku, lecz ciepłe południowe powietrze, które penetruje terytoria tych krajów nie dociera do Polski. W naszym kraju drzewo to jest możliwe do uprawy ...