Cyprysik groszkowy 'Tsukumo'

Cyprysik groszkowy 'Tsukumo' Chamaecyparis pisifera 'Tsukumo'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis pisifera 'Tsukumo'


Piękna, karłowa odmiana cyprysika! Jest jedną z najwolniej rosnących odmian, dostępnych na rynku roślin ozdobnych, w ciągu pierwszych 15-20 lat uprawy dorasta zazwyczaj zaledwie do 30 cm średnicy! Posiada bardzo gęsto rozgałęzione pędy, koloru żywo zielonego, które nie tracą barwy w okresie zimowym. W młodości formuje pokrój kulisty, raczej regularny, starsze osobniki posiadają powierzchnię korony lekko pofalowaną, nieregularną. Do tego odmiana nie jest do końca stabilna, pojawiają się częste rewersje oraz mutacje pąkowe, dzięki czemu w niektórych miejscach krzewu wyrastają skupiska pędów o innej formie, długości, czasami kolorze. Z jednej strony jest to niewątpliwie wadą odmiany, z drugiej zaś czyni to tę roślinę ciekawszą, nieco nieprzewidywalną oraz spontaniczną.

 

Do dobrego wzrostu nie potrzebuje wygórowanych warunków, wystarczy średnio żyzna gleba, dobrze zdrenowana, o odczynie lekko kwaśnym. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w dość dużym zacienieniu – nie wpływa to w sposób wyraźny na kondycję lub formę krzewu. W ogrodach nadaje się do obsadzania skalniaków, ogrodów skalnych, dobrze prezentuje się także w pojemnikach, umieszczanych na tarasie lub w miejscach publicznych, pod siedzibami firm, banków. Pasuje do kompozycji z roślinami iglastymi o wzroście karłowym, ale różniących się pokrojem oraz kolorem igieł.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik groszkowy 'Tsukumo'

Cyprysik groszkowy 'Tsukumo'

Chamaecyparis pisifera ' Tsukumo ' Piękna, karłowa odmiana cyprysika! Jest jedną z najwolniej rosnących odmian, dostępnych na rynku roślin ozdobnych, w ciągu pierwszych 15-20 lat uprawy dorasta zazwyczaj zaledwie do 30 cm średnicy! Posiada bardzo gęsto rozgałęzione pędy, koloru żywo zielonego, które nie tracą barwy w okresie zimowym. W młodości formuje pokrój kulisty, raczej regularny, starsze osobniki posiadają powierzchnię ...