Buk zwyczajny  'Rohanii'

Buk zwyczajny 'Rohanii' Fagus sylvatica 'Rohanii'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 100-130 cm

Fagus sylvatica 'Rohanii'

Piękna odmiana buka zwyczajnego, wyróżniająca się ciemnoczerwonym kolorem liści, które to dodatkowo są silnie regularnie powycinane oraz pofalowane. Drzewo to zostało odkryte już w 1888 roku, niedługo potem wprowadzono je do handlu. Dziś jest jedną z częściej spotykanych odmian czerwonolistnych buka, sadzoną chętnie na mniejszych powierzchniach zieleni miejskiej, czy w średnich oraz mniejszych ogrodach.

 

Drzewo dorasta po wielu latach do 10-15 metrów wysokości, w młodości wykształca pokrój stożkowaty lub wręcz kolumnowy, strzelisty, by z biegiem lat rozbudowywać koronę do kształtu jajowatego.  Istotną rzeczą podczas sadzenia tej odmiany jest wybór odpowiedniego miejsca. Mimo, iż buki są roślinami tolerującymi nawet silne zacienienie, ta odmiana powinna rosnąć w miejscach silnie nasłonecznionych. Tylko bowiem duża ilość słońca gwarantuje piękne, ciemnopurpurowe wybarwienie liści – w miejscach zacienionych lub nawet półcienistych liście będą zdobić już tylko swoim niecodziennym kształtem, ponieważ nie wybarwią się na czerwono, a ilość tego barwnika będzie niemal symboliczna i niedostrzegalna na ciemnozielonej blaszce liściowej.

 

Buki wymagają dobrych i umiarkowanie wilgotnych gleb, słabo znoszą długotrwałe susze, szczególnie tyczy się to młodych drzew, które jeszcze nie rozwinęły dużej sieci korzeni. Małe sadzonki warto również okryć na zimę, w chłodniejszych regionach kraju pozostawione bez okrycia mogą nawet przemarzać! Zadomowione drzewka rosną zazwyczaj dobrze i nie sprawiają kłopotów w uprawie. Świetnie komponują się z barwnymi odmianami buków oraz dębów, mogą stanowić element większych klombów, budowanych w stylu angielskim.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 100-130 cm

Napisz swoją recenzję

Buk zwyczajny  'Rohanii'

Buk zwyczajny 'Rohanii'

Fagus sylvatica 'Rohanii' Piękna odmiana buka zwyczajnego, wyróżniająca się ciemnoczerwonym kolorem liści, które to dodatkowo są silnie regularnie powycinane oraz pofalowane. Drzewo to zostało odkryte już w 1888 roku, niedługo potem wprowadzono je do handlu. Dziś jest jedną z częściej spotykanych odmian czerwonolistnych buka, sadzoną chętnie na mniejszych powierzchniach zieleni miejskiej, czy w średnich oraz mniejszych ogrodach. ...