Świerk sitkajski 'Silberzwerg'

Świerk sitkajski 'Silberzwerg' Picea sitchensis 'Silberzwerg'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.20-30cm

Picea sitchensis  'Silberzwerg'

Urocza, pięknie zabarwiona odmiana świerka sitkajskiego, będąca stosunkowo nową odmianą, pierwsza wzmianka w literaturze na jej temat pochodzi dopiero z 1990 roku. Jest to roślina karłowa o powolnym tempie wzrostu od 3 do 5 cm na rok, co w rezultacie po 10 latach daje rośliny o średnicy maksymalnie 50 cm, docelowo może on osiągnąć nieco większą średnicę, około 1 m. Pokrój początkowo jest kulisty, bardzo regularny i zwarty, a dzięki nastroszonym igłom wydaje się być także puszysty.

 

U starszych roślin czasem zaczyna wykształcać się przewodnik, który może szpecić ładny pokrój, dlatego dobrze jest taki pęd przyciąć jak tylko się pojawi. Największą ozdobą ‘Silberzwerg’ są jednak jego igły, a szczególnie ich barwa. Są one krótkie i kłujące rozmieszczone promieniście dookoła pędów. Z wierzchu ich kolor jest zielony, od spodu zaś srebrzysto niebieski, a ułożenie igieł sprawia, że oba te kolory są widoczne, co sprawia, że roślina jest dwukolorowa. A jakby tego było mało, wiosenne przyrosty mają kolor jasnozielony, co daje niezwykłe wrażenia barwne w połączeniu z ciemniejszym tłem.

 

W szkółkach dostępne są zarówno rośliny szczepione nisko nad ziemią jak i na niewysokich pieńkach, tworzące śliczne miniaturowe drzewka o kulistej koronie. Warto taki egzemplarz mieć w swoim ogrodzie. Polecany jest szczególnie do małych ogródków przydomowych i do ogródków skalnych, gdzie świetnie prezentuje się w towarzystwie niskich, ładnie kwitnących bylin bądź niskich iglaków. Jest to odmiana stosunkowo mrozoodporna, jednak w chłodniejszych miejscach wymaga okrycia na zimę. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i dobrze zdrenowanych, umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym pH. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.20-30cm

Napisz swoją recenzję

Świerk sitkajski 'Silberzwerg'

Świerk sitkajski 'Silberzwerg'

Picea sitchensis   'Silberzwerg' Urocza, pięknie zabarwiona odmiana świerka sitkajskiego, będąca stosunkowo nową odmianą, pierwsza wzmianka w literaturze na jej temat pochodzi dopiero z 1990 roku. Jest to roślina karłowa o powolnym tempie wzrostu od 3 do 5 cm na rok, co w rezultacie po 10 latach daje rośliny o średnicy maksymalnie 50 cm, docelowo może on osiągnąć nieco większą średnicę, około 1 m. Pokrój początkowo jest kulisty, bardzo ...