świerk sitkajski 'Renken'

świerk sitkajski 'Renken' Picea sitchensis 'Renken'

32,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 10 - 30 cm

Picea sitchensis  'Renken'

Odmiana świerka sitkajskiego, należąca do najmniejszych istniejących kultywarów tego gatunku. Rośnie rocznie 1 – 2 cm, dzięki temu wykształcając bardzo gęstą i regularną koronkę, zazwyczaj kształtu idealnie kulistego lub zbliżonego do kuli. Jak na świerk sitkajski przystało korona mieni się niejako kolorami jasnej zieleni oraz srebrzystym – to za sprawą wybarwienia igieł, wierzchnia strona jest zielona, spodnia srebrzystobiała. Podobne zjawisko jest widoczne u niektórych odmian świerka serbskiego. Docelowo może dorastać do średnicy 30 – 40 cm, sporadycznie nieco więcej. Bardzo stare osobniki może nie tyle rozluźniają pokrój, ile wyraźne staje się lekkie piętrowanie pędów, co swoją drogą wygląda również bardzo oryginalnie. Świerk ten urośnie na większości gleb, w razie naprawdę niesprzyjających warunków można poprawić je poprzez odpowiednie nawożenie.

 

Dla dobrego wzrostu i zachowania pokroju należy zapewnić mu stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. W ogrodach sprawdzi się w otoczeniu dobrze dobranych odmian iglastych, ważne aby nie został z czasem w miarę wzrostu kompozycji zdominowany przestrzennie ani zacieniony przez inne rośliny. Zdarza się bowiem, że odmiana karłowa ma co prawda pewną bezpieczną ilość miejsca naokoło ale inne, odmiany wyrosłe wyższe dają zbyt dużo cienia i odmiana na której nam zależy cierpi i staje się powoli rachityczna. Ze względu na karłową formę wzrostu nadaje się także do uprawy w większych pojemnikach na przykład w miejscach reprezentacyjnych, przed głównymi wejściami do firm i budynków publicznych. Spisze się także jako roślina tarasowa.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 10 - 30 cm

Napisz swoją recenzję

świerk sitkajski 'Renken'

świerk sitkajski 'Renken'

Picea sitchensis   'Renken' Odmiana świerka sitkajskiego, należąca do najmniejszych istniejących kultywarów tego gatunku. Rośnie rocznie 1 – 2 cm, dzięki temu wykształcając bardzo gęstą i regularną koronkę, zazwyczaj kształtu idealnie kulistego lub zbliżonego do kuli. Jak na świerk sitkajski przystało korona mieni się niejako kolorami jasnej zieleni oraz srebrzystym – to za sprawą wybarwienia igieł, wierzchnia strona jest zielona, ...