Świerk sitkajski 'Papoose'

Świerk sitkajski 'Papoose' Picea sitchensis 'Papoose'

25,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 10 - 40 cm

Picea sitchensis  'Papoose'

Jedna z niewielu karłowych odmian świerku sitkajskiego, która z powodzeniem może być uprawiana w Polsce. Została odkryta na wyspie Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Może być szczepiona nisko nad ziemią i wówczas tworzy urocze, gęste kopczyki, ale też można ją szczepić na niedużych wysokościach i otrzymujemy wtedy piękne kule na pniu. Miejsce szczepienia i to, którą roślinę wybierzemy powinno oczywiście zależeć od jej późniejszego przeznaczenia, na rabatach obie rośliny będą pasować idealnie, ale już na obrzeża powinniśmy wybrać okazy szczepione nisko nas ziemią. Będą one również lepiej wyglądać na rabatach, gdzie większość roślin posiada koronę zaczynającą się tuż nad powierzchnią ziemi. Z kolei okazy szczepione wyżej na pniu doskonale będą współgrać z roślinami zimozielonymi takimi jak rododendrony  bądź też z nisko płożącymi jałowcami lub rozchodnikami. Oba rodzaje mogą być również wspaniałym dodatkiem do ogródków skalnych, na skarpy, i oba nadają się także do uprawy pojemnikowej.

 

Odmianę tę wyróżnia przede wszystkim kulisty pokrój, który z biegiem lat może ulegać lekkiemu spłaszczeniu, oraz efektowne zielono srebrzyste ubarwienie, które powstaje poprzez promieniste ułożenie igieł dookoła pędów i ich lekkie skierowanie ku górze. W rzeczywistości igły z wierzchu są zielone, a od spodu srebrzysto niebieskie. Świerk sitkajski ‘Papoose’ jest rośliną wolnorosnąca, jego roczne przyrosty wahają się w granicach 3-5cm, natomiast docelowa wielkość to mniej więcej 1 m średnicy. Odmiana ta wymaga gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej i bogatej w próchnicę. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, dobrze osłonięte od wiatru. Jest niestety dość wrażliwa zarówno na suszę jak i na mrozy (młode osobniki) w związku z czym jesienią trzeba pamiętać o jej zabezpieczeniu przed zimowymi mrozami. 

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 10 - 40 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk sitkajski 'Papoose'

Świerk sitkajski 'Papoose'

Picea sitchensis   'Papoose' Jedna z niewielu karłowych odmian świerku sitkajskiego, która z powodzeniem może być uprawiana w Polsce. Została odkryta na wyspie Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Może być szczepiona nisko nad ziemią i wówczas tworzy urocze, gęste kopczyki, ale też można ją szczepić na niedużych wysokościach i otrzymujemy wtedy piękne kule na pniu. Miejsce szczepienia i to, którą roślinę wybierzemy powinno oczywiście ...