Świerk serbski 'Horstmann'

Świerk serbski 'Horstmann' Picea omorika 'Horstmann'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Wys. 20-30cm

Picea omorika  'Horstmann'

Świetna, karłowa wersja świerku serbskiego! Jest to w młodości kulisty, z czasem szeroko stożkowy świerk o wyraźnie wykształconym, wrzecionowatym wierzchołku. Rośnie bardzo wolno, osiągając po wielu latach około 1 metra wysokości i tyleż samo u podstawy. Ma on tę dużą zaletę świerka serbskiego, że igły na jego pędach również są rozmieszczone w taki sposób, iż widać jednocześnie część igieł z wierzchniej strony, a część spodniej. Daje to ciekawy efekt kolorystyczny, a korona mieni się ciemnozielonym oraz kredowobiałym odcieniem. Świerk rocznie przyrasta o około 3 – 6 cm, co może wahać się w zależności od wieku, młode rośliny także w dobrych warunkach i przy optymalnym nawożeniu mogą rosnąć niewiele szybciej.

 

Z reguły osobniki szczepione nisko prędzej wytwarzają stożek wzrostu i uzyskują typową formę, a osobniki szczepione wysoko przez dłuższy czas pozostają kuliste – ten kształt można utrzymać przez bardzo długie lata uprawy jeśli w porę będziemy sekatorem wycinać pędy, próbujące tworzyć wierzchołek. Pod względem uprawy jest to roślina mało wymagająca, a gleby średniej żyzności w zupełności jej wystarczą. Do dobrego wzrostu, a przede wszystkim do wykształcenia ładnego pokroju wymaga dużo słońca. Z reguły nie ma konieczności korygowania jego wzrostu, poza wspomnianym utrzymywaniem go w formie kulistej. Pasuje do kompaktowych kompozycji, zakładanych na małych powierzchniach w kącie między schodami tarasowymi, a ścianą domu czy w przedogrodzie. Jest mrozoodporny i nie zdarza się aby przemarzał, nawet jeśli jest uprawiany w dużych pojemnikach, do czego również zachęcamy. Może w takiej formie stanowić nie lada ozdobę balkonu czy wyżej położonego tarasu.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Wys. 20-30cm

Napisz swoją recenzję

Świerk serbski 'Horstmann'

Świerk serbski 'Horstmann'

Picea omorika   'Horstmann' Świetna, karłowa wersja świerku serbskiego! Jest to w młodości kulisty, z czasem szeroko stożkowy świerk o wyraźnie wykształconym, wrzecionowatym wierzchołku. Rośnie bardzo wolno, osiągając po wielu latach około 1 metra wysokości i tyleż samo u podstawy. Ma on tę dużą zaletę świerka serbskiego, że igły na jego pędach również są rozmieszczone w taki sposób, iż widać jednocześnie część igieł z wierzchniej ...