Świerk pospolity 'Pusch'

Picea abies 'Pusch'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Picea abies  'Pusch'

Wyjątkowa odmiana wyselekcjonowana z czarciej miotły na odmianie świerku pospolitego ‘Acrocona’. Jest to odmiana karłowa o powolnym tempie wzrostu, około 3- 6 cm na rok, osobniki 10 letnie mierzą sobie zwykle około 30 cm wysokości i 60 cm szerokości. Początkowo pokrój rośliny jest płaskokulisty, potem stopniowo się wypiętrza i przybiera kształt szeroko stożkowy, zwykle nieregularny. Igły tej odmiany są ostro zakończone, krótkie i zielone, ułożone promieniście na pędach.

 

Największą ozdobą tego świerka są jednak zdecydowanie pojawiające się już u młodych roślin na końcach pędów szyszki. Są one drobne, długości około 2-3 cm, w początkowym okresie przez kilka tygodni posiadają ładne, czerwone zabarwienie, wspaniale kontrastujące z zieloną barwą igieł, później szyszki stopniowo zielenieją, aż w końcu na jesieni stają się brązowe, jednak przez cały ten okres są niezwykle ozdobne, a co najważniejsze pojawiają się każdego roku. Warto więc posadzić tę odmianę w wyeksponowanym miejscu aby szyszki były dobrze widoczne.

 

W handlu znajdują się głównie okazy zaszczepione na niewysokim pieńku poniżej 1 m wysokości, gdyż w takiej właśnie postaci cała roślina najlepiej się prezentuje, a szyszki są najlepiej wyeksponowane. Ze względu na nieduże wymagania co do gleby można go posadzić zarówno na rabatach w ogródkach przydomowych jak i w ogródkach skalnych. Najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych i lekko kwaśnych, w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Jest całkowicie mrozoodporny.