Świerk pospolity 'Cranstonii'

Świerk pospolity 'Cranstonii' Picea abies 'Cranstonii'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Wys. 20-25cm

Picea abies  'Cranstonii'

Stara odmiana wyhodowana poprzez wysiew nasion zebranych z odmiany ‘Virgata’. Charakteryzuje się bardzo podobnym pokrojem do ‘Virgata’, ale z reguły już nie tak luźnym i nieprzewidywalnym, w starszym wieku najczęściej wyraźnie gęstsza. Obecnie ‘Virgata’ to nie nazwa konkretnej odmiany (chociaż nasza szkółka sprzedaje pod tą nazwą oryginalny, bardzo stary klon, prawdopodobnie pierwszy lub jeden z pierwszych jakie uzyskano), ale nazwa grupy roślin, charakteryzujących się luźnym i niezaplanowanym pokrojem. Stało się tak z powodu nie do końca profesjonalnej uprawy na przestrzeni wieków, kiedy to wielokrotnie rozmnażano tę odmianę poprzez wysiew nasion, otrzymując za każdym razem pewne spektrum cech, nie za każdym razem zgodne z wzorcem. ‘Cranstonii’ to jedna z odmian uzyskanych w ten sposób, wykazująca duże podobieństwo do oryginału.

 

Nie jest do końca pewne czy pierwszy klon odmiany ‘Virgata’ powstał jako mutacja pąkowa czy generatywna, liczne rewersje na niektórych starszych osobnikach każą skłaniać się jednak ku pierwszej hipotezie. W takim wypadku odmiana ‘Cranstonii’ posiada dużą zaletę – jako kultywar otrzymany na drodze generatywnej nie może u niego dochodzić do rewersji, a cechy są utrwalone. Rośnie silnie, przewodnik oraz główne pędy mogą rocznie przyrastać nawet o 50 – 100 cm, co wzmacnia optycznie unikatowość pokroju. Wymagania jak u świerka pospolitego – średnie lub niskie, uda się praktycznie w każdym ogrodzie. Zasługuje z pewnością na wyeksponowane miejsca, może rosnąć także jako soliter, lub w luźnej grupie 2 – 3 osobników. Charakterystyczna sylwetka może jednym się podobać, innym nie, ale jedno jest pewne – nie można koło tej rośliny przejść obojętnie!

  • Pojemnik C1,5
  • Model Wys. 20-25cm

Napisz swoją recenzję

Świerk pospolity 'Cranstonii'

Świerk pospolity 'Cranstonii'

Picea abies   'Cranstonii' Stara odmiana wyhodowana poprzez wysiew nasion zebranych z odmiany ‘Virgata’. Charakteryzuje się bardzo podobnym pokrojem do ‘Virgata’, ale z reguły już nie tak luźnym i nieprzewidywalnym, w starszym wieku najczęściej wyraźnie gęstsza. Obecnie ‘Virgata’ to nie nazwa konkretnej odmiany (chociaż nasza szkółka sprzedaje pod tą nazwą oryginalny, bardzo stary klon, prawdopodobnie pierwszy lub jeden z pierwszych ...