Świerk pospolity 'Aleksandra Fastigiata'

Świerk pospolity 'Aleksandra Fastigiata' Picea abies 'Aleksandra Fastigiata' (Końca)

28,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 15 - 55 cm

Picea abies  'Aleksandra Fastigiata' (Końca)

Strzelista, stożkowata odmiana o polskim pochodzeniu. Wyróżnia się bardzo wąską koroną, która w młodości jest wąskokolumnowa, u starszych drzew wąskostożkowata. Rośnie średnio silnie, roczne przyrosty w zależności od stanowiska i warunków glebowych mogą osiągać 15 – 30 cm, tyczy się to głównie przewodnika, boczne pędy, zadarte ostro ku górze rosną zdecydowanie słabiej. Odmiana ta posiada wymagania takie same jak gatunek, rośnie dobrze na przynajmniej średnio żyznych glebach, o stałym, umiarkowanym poziomie wilgotności, nie przesychających na dłuższe okresy. Aby odmiana formowała prawidłowy kształt korony musi mieć duży dostęp do światła słonecznego. Jeśli nie mamy optymalnych warunków glebowych to w przypadku przeciągających się upałów należy młode rośliny podlewać, jeśli ukorzenią się silnie, co następuje zwykle już po 3 – 4 latach wzrostu w gruncie, to nie jest to takie konieczne.

 

Dla lepszego wybarwienia igieł na słabszych glebach polecamy również delikatne nawożenie. Świerk ten sadzić można z powodzeniem nawet w mniejszych ogrodach, ponieważ zajmuje on wielokrotnie mniej przestrzeni niż czysty gatunek, osobniki o wysokości 3 – 4 metrów mają zazwyczaj jedynie około 1 metra średnicy korony u podstawy. Sprawdzi się jako główny pionowy element klombu otoczony niższymi, bardziej korpulentnymi oraz kulistymi odmianami iglastymi. Nadaje się do mieszania z krzewami liściastymi, niekoniecznie należy wiązać go jedynie z roślinami iglastymi. W pełni mrozoodporny, może bez okrycia zimować w każdym miejscu Polski. W uprawie, jeśli warunki siedliskowe są spełnione – bezproblemowy. Pokrój bardzo regularny, na ogół nie wymaga nawet korygowania.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 15 - 55 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk pospolity 'Aleksandra Fastigiata'

Świerk pospolity 'Aleksandra Fastigiata'

Picea abies  'Aleksandra Fastigiata' (Końca) Strzelista, stożkowata odmiana o polskim pochodzeniu. Wyróżnia się bardzo wąską koroną, która w młodości jest wąskokolumnowa, u starszych drzew wąskostożkowata. Rośnie średnio silnie, roczne przyrosty w zależności od stanowiska i warunków glebowych mogą osiągać 15 – 30 cm, tyczy się to głównie przewodnika, boczne pędy, zadarte ostro ku górze rosną zdecydowanie słabiej. Odmiana ta posiada ...