Świerk likiangeński odm. Balfoura

Świerk likiangeński odm. Balfoura Picea likiangensis var. balfouriana

28,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.10 - 50 cm

Picea likiangensis var. balfouriana

Świerk ten dopiero powoli wchodzi do szerszej uprawy w Polsce, ale z pewnością wart jest uwagi. Wykształca ciekawą sylwetkę, w młodości szczególnie kiedy to wszystkie jego pędy są lekko zadarte ku górze jego pokrój jest niemal idealnie stożkowy. Pędy dosyć drobne, z krótkimi, przylegającymi dosyć mocno igłami barwy ciemno szarej, ciemno niebieskiej – trudno jednoznacznie określić kolor. Dodatkową ozdobą tej odmiany są czerwonawe szyszki, które pojawiają się na drzewie wiosną, a z racji budowy pędów są one bardzo dobrze widoczne i często występują z dużą intensywnością.

 

W literaturze polskiej świerk ten uchodzi za wrażliwy na mrozy, ale egzemplarze rosnące w naszej szkółce, czy młode szczepy nie potwierdzają tej wersji, być może jest ona spowodowana zbyt małymi doświadczeniami uprawy tej odmiany na większą skalę w Polsce. Zasadniczo nawet młode, jednoroczne szczepy zimują u nas w szkółce bez żadnego okrycia co nie objawia się żadnymi stratami materiału. W uprawie niewymagający, może rosnąć na słabszych glebach, aczkolwiek na naprawdę mało żyznej, piaszczystej i przesychającej glebie może sobie nie poradzić.

 

Młode osobniki dla lepszego startu można delikatnie nawozić wiosną, pilnując także aby w razie susz nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej drzewa. W ogrodzie sprawdzi się jako soliter lub jako jedna z wyższych roślin w klombie – do kompozycji dobrze dobrać rośliny o różniących się kolorach igieł, np. jasnozielonych, takich jak modrzew, czy kolumnowe odmiany liściaste.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.10 - 50 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk likiangeński odm. Balfoura

Świerk likiangeński odm. Balfoura

Picea likiangensis var. balfouriana Świerk ten dopiero powoli wchodzi do szerszej uprawy w Polsce, ale z pewnością wart jest uwagi. Wykształca ciekawą sylwetkę, w młodości szczególnie kiedy to wszystkie jego pędy są lekko zadarte ku górze jego pokrój jest niemal idealnie stożkowy. Pędy dosyć drobne, z krótkimi, przylegającymi dosyć mocno igłami barwy ciemno szarej, ciemno niebieskiej – trudno jednoznacznie określić kolor. Dodatkową ...