Świerk kłujący 'Virgata Navratil'

Świerk kłujący 'Virgata Navratil' Picea pungens 'Virgata Navrátil'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.10-25cm

Picea pungens  'Virgata Navrátil'

Niezwykła ciekawostka – świerk kłujący o niebieskawych igłach oraz naprawdę nietuzinkowym pokroju. Wykształca najczęściej pojedynczy przewodnik, często łukowaty powyginany, choć zdarzają się osobniki, które już od młodości stale rosną kilkoma przewodnikami. Korona budowana jest przez mniej więcej równo rozłożone okółki pędów bocznych odchodzących od pnia, na których wyrastają skupiska fantazyjnie powyginanych pędów drugiego oraz trzeciego rzędu. Nie jest to odmiana podobna do typu virgata w sposób tak oczywisty jak inne odmiany wężowe, ale jej charakter wzrostu pozwala na zakwalifikowanie jej do tej grupy. Odmiana jest rzadka i rozmnażana przez nieliczne polskie szkółki, ale z pewnością zasługuje na miejsce w ogrodzie.

 

Pod względem uprawy bardzo niewymagająca, wystarczy jej średnia gleba ogrodowa, nie może jednak przesychać na długie okresy, a najlepiej aby była stale umiarkowanie wilgotna. Do dobrego wzrostu oraz wybarwienia igieł na ładny niebieskawy kolor wymaga także dużo słońca. W ogrodach powinna mieć miejsce możliwie wyeksponowane, wysunięte w kierunku obserwatora (czyli miejsca, z którego najczęściej oglądamy dany fragment ogrodu, tarasu, balkonu itp.). Warto aby stworzyć odpowiednie tło dla tego świerka sadząc za nim kilka osobników świerka pospolitego czy jodły, które kolorystycznie dadzą dobry kontrast i będą rosły w podobnym tempie. Obecnie jest to roślina poszukiwana głównie przez kolekcjonerów, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zdobiła prywatne, przydomowe ogrody.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.10-25cm

Napisz swoją recenzję

Świerk kłujący 'Virgata Navratil'

Świerk kłujący 'Virgata Navratil'

Picea pungens  'Virgata Navrátil' Niezwykła ciekawostka – świerk kłujący o niebieskawych igłach oraz naprawdę nietuzinkowym pokroju. Wykształca najczęściej pojedynczy przewodnik, często łukowaty powyginany, choć zdarzają się osobniki, które już od młodości stale rosną kilkoma przewodnikami. Korona budowana jest przez mniej więcej równo rozłożone okółki pędów bocznych odchodzących od pnia, na których wyrastają skupiska fantazyjnie ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »