Świerk kaukaski 'Tom Thumb Gold'

Świerk kaukaski 'Tom Thumb Gold' Picea orientalis 'Tom Thumb Gold'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.50-100cm

Picea orientalis 'Tom Thumb Gold'
Miniaturowa odmiana o pokroju początkowo płaskokulistym, po kilku latach może wykształcać przewodnik i przybierać kształt szerokiego stożka. Rośnie bardzo powoli, roczne przyrosty rzadko przekraczają 2-3 cm, zatem po dziesięciu latach 'Tom Thumb Gold' najczęściej osiąga ok. 20 cm wysokości i 30 cm szerokości. Charakterystyczną cechą odmiany jest  to, że nasłoneczniona część igieł przyjmuje intensywnie żółtą barwę, która utrzymuje się przez cały rok. Dolna część igieł pozostaje ciemnozielona, co daje bardzo ciekawy efekt kolorystyczny.
Do ładnego wybarwienia się odmiany 'Tom Thumb Gold' konieczne jest słońce, jednak jasne igły mogą być przez nie uszkadzane, szczególnie łatwo są przypalane zimą, w czasie mroźnej, słonecznej pogody. Z tego powodu odmiana wymaga stanowiska częściowo zacienionego, zwłaszcza w godzinach południowych. W stosunku do gleby jest niezbyt wymagająca, preferuje gleby średnio żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze znosi polskie zimy. Polecana do ogrodów skalnych, na rabaty i do pojemników. Bardzo dobrze komponuje się z innymi miniaturowymi krzewami iglastymi.
Odmiana pochodzi od czarciej miotły znalezionej w 1980 r. przez Joela W. Spingarna na świerku kaukaskim 'Skyland' rosnącym w Nyack (Nowy Jork, USA). W 2007 r.  American Conifer Society wybrało 'Tom Thumb Gold' rośliną roku. Odmiana bywa też dostępna, zwłaszcza na rynku amerykańskim, pod skróconą nazwą, jako 'Tom Thumb'.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.50-100cm

Napisz swoją recenzję

Świerk kaukaski 'Tom Thumb Gold'

Świerk kaukaski 'Tom Thumb Gold'

Picea orientalis 'Tom Thumb Gold' Miniaturowa odmiana o pokroju początkowo płaskokulistym, po kilku latach może wykształcać przewodnik i przybierać kształt szerokiego stożka. Rośnie bardzo powoli, roczne przyrosty rzadko przekraczają 2-3 cm, zatem po dziesięciu latach 'Tom Thumb Gold' najczęściej osiąga ok. 20 cm wysokości i 30 cm szerokości. Charakterystyczną cechą odmiany jest  to, że nasłoneczniona część igieł przyjmuje intensywnie żółtą ...