Świerk dwubarwny

Świerk dwubarwny Picea bicolor

28,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 15-20 cm

Picea bicolor  (syn. Świerk Alcock'a - Picea alcockiana)

 

Gatunek ten, opisany po raz pierwszy już około 150 lat temu znany jest także pod nazwą świerk Alock’a. W naturze jest to spore drzewo, mogące osiągać nawet 40 metrów wysokości, w kraju po wielu dekadach 20 – 30 metrów, choć trudno to oszacować. Wykształca piramidalną koronę o wyraźnie zaostrzonym wierzchołku, charakterystyczne są długie konary wyrastające z pnia głównego, tworzące malowniczą sylwetkę. Rośnie umiarkowanie silnie w młodości, podobnie jak świerk kłujący, w starszym wieku może nieco przyspieszać. Największą ozdobą tego gatunku są pędy, a raczej igły pokrywające pędy, które dzięki swojemu ułożeniu tworzą optyczną mozaikę – niektóre wydają się być kredowo białe, inne niebieskozielone.

 

Szczególnie na większych już osobnikach, mających 2 – 3 metry wysokości różnobarwne pędy (stąd nazwa gatunku) prezentują się niezwykle okazale. Do dobrego wzrostu wymaga gleb przeciętnych, stale umiarkowanie wilgotnych. Sprzyja mu także wilgotne powietrze, dlatego też czuje się dobrze w pobliżu stawów, rzek czy strumyków. Jest w pełni mrozoodporny, nie zauważyliśmy żadnych uszkodzeń mrozowych w naszej szkółce nawet u roślin jednorocznych – nie oznacza to jednak, że nie można przezornie okryć młodej sadzonki w przypadku bardzo silnych mrozów. W ogrodach najlepiej współgra z czystymi gatunkami, świerk pospolity, daglezja zielona, jodła balsamiczna czy Frasera to dobrzy kompani dla tego gatunku. Przed sadzeniem należy wziąć pod uwagę docelowe rozmiary drzewa, choć przy zmianie koncepcji można go przesadzać, nawet większe osobniki przy zachowaniu odpowiednich zasad znoszą to całkiem dobrze.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 15-20 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk dwubarwny

Świerk dwubarwny

Picea bicolor  (syn. Świerk Alcock'a - Picea alcockiana)   Gatunek ten, opisany po raz pierwszy już około 150 lat temu znany jest także pod nazwą świerk Alock’a. W naturze jest to spore drzewo, mogące osiągać nawet 40 metrów wysokości, w kraju po wielu dekadach 20 – 30 metrów, choć trudno to oszacować. Wykształca piramidalną koronę o wyraźnie zaostrzonym wierzchołku, charakterystyczne są długie konary wyrastające z pnia głównego, ...