Świerk chiński odm. odgiętołuskowa

Świerk chiński odm. odgiętołuskowa Picea asperata var. retroflexa

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 15 - 25 cm

Picea asperata var. retroflexa

Świerk ten opisany po raz pierwszy w 1906 roku, występuje w zachodnich regionach prowincji Seczuan w Chinach, przeważnie na wysokościach 3000 – 4000 m n.p.m. Wyróżnia się od gatunku świeżymi przyrostami, mającymi jasnozłotą barwę. Igły typowe dla gatunku, delikatne, długie na około 3 cm, odchylone od pędów pod dużym kątem koloru niebieskozielonego (podobne czasem do wysrebrzonych okazów świerka kłującego). Ozdobą są również szyszki, w kształcie silnie wydłużonego jaja, osiągające do 12 cm długości. Łuski szyszek są początkowo silnie dogięte do szyszki, po czym stopniowo zaczynają odginać się silnie do tyłu, uwalniając nasiona.

 

Drzewo w naszych warunkach dorasta do 5 – 10 metrów, w młodości pokrój jest wąski, a pędy lekko zadarte ku górze sprawiając wrażenie korony kolumnowej, z czasem jednak konary zaczynają rosnąć poziomo, tworząc szerokie łuki, charakterystyczne dla gatunku. Świerk ten, choć bardzo mało znany, to idealnie nadaje się do uprawy w Polsce, nie marznie ani w zimie, ani nie jest wrażliwy na późne przymrozki. Sprawdzi się w większych ogrodach, gdzie rosnąc w odpowiednim rozstawie wykształci bardzo szeroką, typową dla siebie sylwetkę z szeroko rozpostartymi gałęziami. Zasługuje z pewnością na miejsca wysunięte, eksponowane, świetnie wygląda sadzony samotnie (ewentualnie w niewielkiej monotypowej grupie) na polanie bez towarzystwa innych roślin. Rośnie na tyle silnie, że już po kilku latach od posadzenia do gruntu zaczyna stanowić nie lada ozdobę!

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 15 - 25 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk chiński odm. odgiętołuskowa

Świerk chiński odm. odgiętołuskowa

Picea asperata var. retroflexa Świerk ten opisany po raz pierwszy w 1906 roku, występuje w zachodnich regionach prowincji Seczuan w Chinach, przeważnie na wysokościach 3000 – 4000 m n.p.m. Wyróżnia się od gatunku świeżymi przyrostami, mającymi jasnozłotą barwę. Igły typowe dla gatunku, delikatne, długie na około 3 cm, odchylone od pędów pod dużym kątem koloru niebieskozielonego (podobne czasem do wysrebrzonych okazów świerka ...