Sosna smołowa

Sosna smołowa Pinus rigida

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys.50-60cm

Pinus rigida

Drzewo pochodzące z północno-wschodnich regionów USA. Dorasta do 15 – 20 m wysokości. Ma po 3 igły w „pęczku” (krótkopędzie). Igły są jasnozielone, żółtozielone, lekko pogięte, szorstkie w dotyku; 7-10 cm długie. Szyszki są jajowate, 3 -9 cm długie, z płaskimi łuskami, najczęściej bywają kolczaste. Kora jest brązowa, bardzo szorstka i łuskowata. Nasionka są oskrzydlone.

Uprawa i zastosowanie: Sosna smołowa jest rośliną pionierską, potrafi rosnąć na najbardziej piaszczystej glebie. Jest odporna na obcinanie, obgryzanie przez zwierzęta. Odporna na zanieczyszczenia powietrza – szczególnie na zanieczyszczenia z hut miedzi. W Polsce czasami uprawiana w lasach. Wytwarza szyszki już w młodym wieku. Dobrze znosi mrozy. Polecana jest wszędzie tam gdzie drzewa są przycinane z różnych względów (zieleńce, parki, przydroża). Nadaje się do każdego ogrodu ze względu na powolny wzrost (1,5 – 2,5 m po 10 latach).

Ciekawostki: Sosny smołowej nie da się pomylić z żadną inną. Na konarach i pniu rosną w pęczkach igły, co wygląda trochę tak jakby sosna porosła trawą. Ciekawe ,że bursztyn jest wytworem m.in. sosen podobnych do tego gatunku. Sosna smołowa ma ogromne zdolności regeneracyjne: siewki potrafią odrosnąć po zgryzaniu przez zwierzynę; igliwie odrasta po pożarze; zaś ścięte drzewo wytwarza odrośla korzeniowe. Pod tym względem regeneracji ta sosna nie ustępuje wierzbom.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys.50-60cm

Napisz swoją recenzję

Sosna smołowa

Sosna smołowa

Pinus rigida Drzewo pochodzące z północno-wschodnich regionów USA. Dorasta do 15 – 20 m wysokości. Ma po 3 igły w „pęczku” (krótkopędzie). Igły są jasnozielone, żółtozielone, lekko pogięte, szorstkie w dotyku; 7-10 cm długie. Szyszki są jajowate, 3 -9 cm długie, z płaskimi łuskami, najczęściej bywają kolczaste. Kora jest brązowa, bardzo szorstka i łuskowata. Nasionka są oskrzydlone. Uprawa i zastosowanie: Sosna smołowa jest ...