Sosna pospolita 'Xawery'

Sosna pospolita 'Xawery' Pinus sylvestris 'Xawery'

28,00 zł

  • Pojemnik C2,C3
  • Model Wys. 15-20cm

Pinus sylvestris  'Xawery'

Bardzo ładna i charakterystyczna odmiana, mutacja generatywna. Wyróżnia się stałą obecnością młodocianych, spłaszczonych igieł w koronie oraz lekko złotawym zabarwieniem utrzymującym się w okresie zimowym. Jest to odmiana podobna do sosny pospolitej ‘Moseri’ oraz ‘Globosa Viridis’, wyróżnia się jednak lekko kolumnową koroną w starszym wieku, dzięki czemu pozwala na inne zastosowania niż zbliżone odmiany. Roczne tempo wzrostu jest niskie, waha się w zakresie 5 – 10 cm, przyrosty zwarte, silnie ulistnione. Typową cechą tej grupy odmian jest wypuszczanie drugiego, bardzo krótkiego przyrostu rocznego praktycznie zaraz po zakończeniu pierwszego (można tutaj zauważyć również podobieństwo do sosny czarnej ‘Spielberg’). Dzięki temu na końcach normalnych przyrostów rocznych wykształcają się bardzo ładne i ozdobne miotełki, które silnie zwracają uwagę.

 

Do dobrego wzrostu wymaga jedynie przeciętnej gleby, choć przy okazyjnym nawożeniu urośnie dobrze także na glebach niemal jałowych. Warto zadbać o stanowisko silnie nasłonecznione, korona rozwinie się wtedy równomiernie, a roślina będzie wyjątkową ozdobą ogrodu. Nie wymaga cięcia, sama wykształca zbity, lekko kolumnowy pokrój, choć młode osobniki wykazują zazwyczaj pokrój kulisty, lekko jajowaty. W ogrodzie sprawdzi się w miejscach widocznych, może rosnąć w niewielkich klombach blisko tarasu, ścian domu czy innych elementów małej architektury. Ładnie prezentuje się na tle kory, ze względu na zmianę koloru nadaje się do wykorzystania w kompozycjach barwnych.

  • Pojemnik C2,C3
  • Model Wys. 15-20cm

Napisz swoją recenzję

Sosna pospolita 'Xawery'

Sosna pospolita 'Xawery'

Pinus sylvestris   'Xawery' Bardzo ładna i charakterystyczna odmiana, mutacja generatywna. Wyróżnia się stałą obecnością młodocianych, spłaszczonych igieł w koronie oraz lekko złotawym zabarwieniem utrzymującym się w okresie zimowym. Jest to odmiana podobna do sosny pospolitej ‘Moseri’ oraz ‘Globosa Viridis’, wyróżnia się jednak lekko kolumnową koroną w starszym wieku, dzięki czemu pozwala na inne zastosowania niż zbliżone odmiany. ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »