Sosna pospolita 'Janka'

Sosna pospolita 'Janka' Pinus silvestris 'Janka'

28,00 zł

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 15- 45, Forma pienna 50 - 70 cm

Pinus silvestris 'Janka'

‘Janka’ to mutacja pąkowa, tzw. czarcia miotła na sośnie pospolitej, która trafiła do naszej szkółki i ze względu na bardzo ciekawe cechy została zakwalifikowana do produkcji. Charakteryzuje się stożkowatą koroną, raczej regularną, krótkimi przyrostami i sinozielonym kolorem igieł – kolor ten utrzymuje się przez cały sezon. Co ciekawe odmiana ta nie wykształca nieregularnej struktury pędów, jak większość odmian tego pochodzenia, a raczej jeden wyraźny przewodnik, od którego pędy odchodzą w wyraźnych okółkach. Roczne tempo wzrostu do około 8-12 cm, rozmiary docelowe około 1 metra wysokości przy tej samej średnicy korony u podstawy. Forma szeroko stożkowata, podobna nieco do odmiany ‘Rypin’.

 

Sosna ta jest łatwa w uprawie, nie ma wymagań co do gleby – może rosnąć nawet na słabych glebach piaszczystych.  Stanowisko słoneczne – im więcej słońca tym lepiej roślina się zagęści, jeśli więc będzie rosnąć w klombie, to najlepiej od strony południowej. Po okresie aklimatyzacji nie wymaga nawożenia ani żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale w pierwszych 2 – 3 latach po posadzeniu warto ją delikatnie nawozić. Ze względu na ciekawy pokrój, różniący się dosyć od powszechnie sadzonych odmian iglastych dobrze jest sadzić ją w miejscach wyeksponowanych, w towarzystwie iglaków lub w kompozycjach mieszanych. Starsze osobniki w sposób wprost idealny nadają się do formowania w typie bonsai, mogą bowiem z powodzeniem być uprawiane również w większych pojemnikach.

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 15- 45, Forma pienna 50 - 70 cm

Napisz swoją recenzję

Sosna pospolita 'Janka'

Sosna pospolita 'Janka'

Pinus silvestris 'Janka' ‘Janka’ to mutacja pąkowa, tzw. czarcia miotła na sośnie pospolitej, która trafiła do naszej szkółki i ze względu na bardzo ciekawe cechy została zakwalifikowana do produkcji. Charakteryzuje się stożkowatą koroną, raczej regularną, krótkimi przyrostami i sinozielonym kolorem igieł – kolor ten utrzymuje się przez cały sezon. Co ciekawe odmiana ta nie wykształca nieregularnej struktury pędów, jak większość odmian ...