Sosna limba 'Glauca Compact'

Sosna limba 'Glauca Compact' Pinus cembra 'Glauca Compact'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 10 - 50 cm

Pinus cembra  'Glauca Compact'

Niewielkie drzewko o uroczym pokroju i ładnym zabarwieniu, wyselekcjonowane w Holandii i po raz pierwszy opisane w 1965 roku. ‘Glauca Compact’ to odmiana interesująca pod wieloma względami, po pierwsze wyróżnia się ciekawym pokrojem, początkowo kolumnowo stożkowym, z wiekiem coraz bardziej zaokrąglonym. Tempo wzrostu jest całkiem zadowalające, po 10 latach drzewko to może osiągnąć około 2 m wysokości i 1 m szerokości, natomiast docelowo jest w stanie dorosnąć nawet do 5 m. Bardzo atrakcyjne są również igły tej odmiany, osiągają one do 10 cm długości, są dość sztywne w pięknym szaroniebieskim odcieniu, który przez cały rok jest tak samo intensywny. Ciekawe są również szyszki tej odmiany, jednak pojawiają się dopiero u kilkunastoletnich roślin, mają one jajowaty kształt i fioletowe zabarwienie.

 

Sosnę tę poleca się sadzić pojedynczo w bardziej wyeksponowanych miejscach, aby widoczne były jej wszystkie zalety. Można również posadzić ja np. w ogródkach skalnych w towarzystwie niskich szczepów iglastych, a także na rabatach z roślinami kwitnącymi takimi jak magnolie czy rododendrony. Takie kompozycje będą prawdziwą ucztą dla oczu. Jest to odmiana o bardzo wysokiej mrozoodporności i może być bez wahania uprawiana na terenie całego kraju, jest również odporna na zanieczyszczenia i przez to chętnie wykorzystywana w nasadzeniach miejskich. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, preferuje gleby przeciętne lub żyzne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym pH. Stanowisko powinno być zdecydowanie słoneczne i ciepłe.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 10 - 50 cm

Napisz swoją recenzję

Sosna limba 'Glauca Compact'

Sosna limba 'Glauca Compact'

Pinus cembra   'Glauca Compact' Niewielkie drzewko o uroczym pokroju i ładnym zabarwieniu, wyselekcjonowane w Holandii i po raz pierwszy opisane w 1965 roku. ‘Glauca Compact’ to odmiana interesująca pod wieloma względami, po pierwsze wyróżnia się ciekawym pokrojem, początkowo kolumnowo stożkowym, z wiekiem coraz bardziej zaokrąglonym. Tempo wzrostu jest całkiem zadowalające, po 10 latach drzewko to może osiągnąć około 2 m wysokości i 1 ...