Sosna limba

Sosna limba Pinus cembra

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 20-35cm

Pinus cembra

         Gatunek drzewa z rodziny Sosnowatych (Pinaceae). Wyniosłe, majestatyczne drzewo iglaste, spokrewnione z sosną zwyczajną i z kosówką. Ma pięć igieł w pęczku (skróconym pędzie), korę szarobrunatną, koronę zwykle ugałęzioną od samego dołu, rozłożystą, kolumnową o zaokrąglonym szczycie, po którym łatwo ją rozpoznać wśród spiczastych wierzchołków świerków.   Limba jest bardzo starym gatunkiem, a zarazem bardzo długowiecznym. W Alpach dożywa kilkuset lat, obecnie żyjące, na ogół niewiele przekraczają wiek 300 lat. Osiągają przeciętnie wysokość kilkunastu metrów (najwyższa - 21 m, w Tatrach Polskich), a grubość kilkadziesiąt cm, wyjątkowo do 1 m. Limba w Polsce rośnie dziko tylko w Tatrach, poza tym trafia się, sadzona, w Beskidach oraz w parkach i ogrodach. W Tatrach limba występuje na całej długości ich łańcucha od Tatr Bielskich po grupę Siwego Wierchu na zachodzie, pojedynczo lub w skupieniach, głownie przy górnej granicy lasu między 1300 a 1600 m n.p.m. Limba jest to drzewo wyjątkowo odporne przeciw szkodnikom owadzim, a także mrozo- i wiatroodporne. Najciekawsza jest odporność limby na wyładowania elektryczne. Choć przy uderzeniu piorunu w limbę iskra elektryczna przebiega między korą a drewnem (nie powierzchniowo jak np. u buka), takie tzw. limby "piorunowe" żyją i rozwijają się. Potężne i silne korzenie limby - co można ujrzeć np. przy ścieżce nad Morskim Okiem - utrzymują ją mocno w gruncie i dość rzadkie są przypadki powalenia limby. Natomiast na miejscach wystawionych na wiatr tworzą się sztandarowe formy (Szczególna forma koron drzew w górach, zwłaszcza limb, polegająca na rozwijaniu się konarów i gałązek tylko po jednej, odwietrznej stronie pnia. Wpływa na to wiatr, który działa w sposób mechaniczny wyginając i łamiąc od strony nawietrznej gałęzie drzew). Drewno limbowe, bardzo piękne, złotawej barwy, poznaczone wiśniowymi sęczkami, było używane do wyrobu mebli, niektórych sprzętów, bardzo rzadko pasterskich.

            Zastosowanie: drzewo ozdobne, sadzone w parkach i w przydomowych ogródkach.
W przeszłości nasiona limby, nazywane orzechami, były elementem jadłospisu ludzi mieszkających w lasach. Drewno limby jest miękkie i łatwe w obróbce, dlatego znajduje zastosowanie w stolarstwie i meblarstwie.
  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 20-35cm

Napisz swoją recenzję

Sosna limba

Sosna limba

Pinus cembra          Gatunek drzewa z rodziny Sosnowatych (Pinaceae). Wyniosłe, majestatyczne drzewo iglaste, spokrewnione z sosną zwyczajną i z kosówką. Ma pięć igieł w pęczku (skróconym pędzie), korę szarobrunatną, koronę zwykle ugałęzioną od samego dołu, rozłożystą, kolumnową o zaokrąglonym szczycie, po którym łatwo ją rozpoznać wśród spiczastych wierzchołków świerków.   Limba jest bardzo starym gatunkiem, a zarazem bardzo ...