Sosna koreańska

Sosna koreańska Pinus koraiensis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C1
  • Model Wys.20-30cm

Pinus koraiensis

       Drzewo pochodzące z Japonii, Korei i Mandżurii. Porasta zbocza górskie i doliny od 600 do 1600 m n.p.m. Ma stożkową koronę, z luźnymi, długimi konarami. Po 10 latach osiąga 1,5 – 2 m wzrostu. W Polsce dorasta do 15 m wysokości, zaś w naturze nawet do 50 m w wieku 400 lat! Kora jest ciemnoszara i gruba, podobna do kory limby. Igły są sztywne, tępo zakończone długości 6-12 cm. W krótkopędzie („pęczku”) sosna koreańska ma zawsze 5 igieł. Ciekawe, że ma najgrubsze igły z wszystkich sosen 5-igielnych: 1,2 mm grube. Szyszki są duże i bardzo ciężkie, długości 9-15 cm i szerokości 5-8 cm. Łuski są grube, wygięte na końcach.

       Uprawa i zastosowanie: Gatunek rzadko hodowany w Polsce, jednak cenny. Jest wytrzymały na silne mrozy (-50 stopni C) oraz odporny na rdzę. Rośnie wolno, w młodości toleruje zacienienie, więc można go posadzić pod okapem drzew. Jednak woli miejsca słoneczne. Lubi gleby przeciętnie żyzne, lekko wilgotne. Nie toleruje suszy. Polecany zarówno do ogrodów przydomowych jaki i parków.

       Ciekawostki: Jest rośliną jadalną. Ma orzeszki 12-15 mm długie. Orzeszki zawierają kwas pinolenowy, który powoduje uczucie sytości, dlatego mają zastosowanie jako lek odchudzający.

  • Pojemnik C1
  • Model Wys.20-30cm

Napisz swoją recenzję

Sosna koreańska

Sosna koreańska

Pinus koraiensis        Drzewo pochodzące z Japonii, Korei i Mandżurii. Porasta zbocza górskie i doliny od 600 do 1600 m n.p.m. Ma stożkową koronę, z luźnymi, długimi konarami. Po 10 latach osiąga 1,5 – 2 m wzrostu. W Polsce dorasta do 15 m wysokości, zaś w naturze nawet do 50 m w wieku 400 lat! Kora jest ciemnoszara i gruba, podobna do kory limby. Igły są sztywne, tępo zakończone długości 6-12 cm. W krótkopędzie („pęczku”) sosna ...