Sosna górska 'Gnom Findling'

Sosna górska 'Gnom Findling' Pinus mugo 'Gnom Finding'

32,00 zł

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 10-25cm

Pinus mugo 'Gnom Finding'

Karłowa odmiana, osiągająca docelowo powyżej 1 metra wysokości oraz nieco więcej szerokości. Formuje w starszym wieku sylwetkę spłaszczonej kuli, choć w młodości przez wiele sezonów jest to prawie idealna kula. W zależności od szkółki można kupić osobniki szczepione nisko lub wysoko, niektórzy producenci oferują tę sosnę szczepioną na różnych wysokościach. Jest to o tyle istotne, że drzewka szczepione nisko prędzej zaczynają przybierać kształt spłaszczony, a szczepione wysoko o wiele dłużej pozostają kuliste – łatwiej takie również korygować sekatorem, aby utrzymywały taki kształt. Roczne przyrosty w granicach 5 – 10 cm, zależą w dużej mierze od warunków w ogrodzie, co prawda odmiana ta ma niskie wymagania, ale w odpowiedzi na żyzną glebę wykaże nieco bujniejszy wzrost.

 

Z powodzeniem można uprawiać ją w ozdobnych pojemnikach – jest w pełni mrozoodporna i nie ma konieczności okrywania jej nawet podczas mroźnych okresów zimy. Wspaniale wygląda w otoczeniu kamienistym, duże skalniaki oraz ogrody skalne to idealne miejsce dla tej kosodrzewiny. Dobrze współgra z karłowymi oraz półkarłowymi odmianami iglaków, a także z azaliami japońskimi, klonami palmowymi oraz wrzosami. Jest najczęściej stosowana do tworzenia ładnych kompozycji na niedużych powierzchniach, szczególnie przed budynkami reprezentacyjnymi, gdzie ważny jest stały, nienaganny wygląd. Bardzo prosta w uprawie i nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że najczęściej zabiegi przy tej sośnie ograniczają się do jej posadzenia w miejsce docelowe, potem można o niej właściwie zapomnieć – tak bezproblemową jest rośliną.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 10-25cm

Napisz swoją recenzję

Sosna górska 'Gnom Findling'

Sosna górska 'Gnom Findling'

Pinus mugo 'Gnom Finding' Karłowa odmiana, osiągająca docelowo powyżej 1 metra wysokości oraz nieco więcej szerokości. Formuje w starszym wieku sylwetkę spłaszczonej kuli, choć w młodości przez wiele sezonów jest to prawie idealna kula. W zależności od szkółki można kupić osobniki szczepione nisko lub wysoko, niektórzy producenci oferują tę sosnę szczepioną na różnych wysokościach. Jest to o tyle istotne, że drzewka szczepione nisko ...