Sosna giętka 'Pygmaea'

Sosna giętka 'Pygmaea' Pinus flexilis 'Pygmaea'

32,00 zł

  • Pojemnik C2; C3
  • Model Wys. 20 - 35 cm

Pinus flexilis  'Pygmaea'

Karłowa wersja sosny giętkiej, posiadająca wszystkie jej charakterystyczne cechy ozdobne, jednocześnie rosnąca do o wiele mniejszych rozmiarów. Po 10 latach jeśli roślina nie wykształci wyraźnego przewodnika, będzie miała tylko około 1 metra wysokości i podobnie szerokości. Jeśli zaś przewodnik zostanie wyprowadzony, to w tym samym czasie będzie niewiele większa, ale jej pokrój będzie raczej pionowy, a nie poduszkowaty, jak w pierwszym przypadku. Sosna ta przyrasta rocznie 5 – 15 cm, młode osobniki mają zazwyczaj wolne tempo wzrostu, po kilku latach przyspieszają, aby po osiągnięciu wysokości 1 – 2 metrów ponownie zwolnić. Główną ozdobą tej odmiany są zielonkawe igły posiadające niebieskawy nalot, charakterystyczny zresztą dla gatunku.

 

Dodatkowo dzięki ograniczonym rozmiarom docelowym można ją bez przeszkód sadzić w mniejszych ogrodach. Jest to roślina o niewysokich wymaganiach glebowych, choć nie powinna rosnąć na skrajnie słabych glebach (mimo iż inne sosny na takich stanowiskach sobie radzą). Warto młode sadzonki osłaniać w wypadku silnych mrozów, szczególnie podczas bezśnieżnych okresów. Do dobrego wzrostu wymaga stanowisk słonecznych, choć w półcieniu również nieźle sobie radzi – nie powinna tracić na uroku. W ogrodzie warto sadzić ją w nieco luźniejszych kompozycjach, w średnim piętrze nasadzenia. Komponuje się dobrze z klasycznymi aranżacjami, bez krzykliwych kolorów, razem z odmianami świerka pospolitego oraz kłującego, także z różnymi jodłami. Pod względem mrozoodporności problemy może mieć jedynie przy niekorzystnym splocie warunków pogodowych, ale i to tyczy się raczej najchłodniejszych miejsc w Polsce.

  • Pojemnik C2; C3
  • Model Wys. 20 - 35 cm

Napisz swoją recenzję

Sosna giętka 'Pygmaea'

Sosna giętka 'Pygmaea'

Pinus flexilis   'Pygmaea' Karłowa wersja sosny giętkiej, posiadająca wszystkie jej charakterystyczne cechy ozdobne, jednocześnie rosnąca do o wiele mniejszych rozmiarów. Po 10 latach jeśli roślina nie wykształci wyraźnego przewodnika, będzie miała tylko około 1 metra wysokości i podobnie szerokości. Jeśli zaś przewodnik zostanie wyprowadzony, to w tym samym czasie będzie niewiele większa, ale jej pokrój będzie raczej pionowy, a nie ...