Sosna gęstokwiatowa 'Jane Kluis'

Sosna gęstokwiatowa 'Jane Kluis' Pinus densiflora 'Jane Kluis'

36,00 zł

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 20 - 70 cm

Pinus densiflora  'Jane Kluis'

Ciekawa odmiana sosny gęsto kwiatowej wyróżniającą się zarówno kolorem jak i pokrojem. Została wyselekcjonowana w szkółce R. Kluisa w 1984 roku, ale szerzej znana jest dopiero od chwili pierwszej publikacji na jej temat, które ukazała się w roku 1988. Jest to odmiana karłowa, choć nie oznacza to, że ma bardzo małe rozmiary, docelowo bowiem może osiągnąć nawet do 2 m średnicy, jednak następuje to bardzo wielu latach. Okazy 10 letnie mierzą z reguły około 60 cm średnicy, z czego można wywnioskować, że tempo wzrostu jest tutaj niewielkie. W młodości przez bardzo długi okres czasu, nawet do kilkunastu lat odmiana ta utrzymuje niemal idealnie kulisty i zwarty pokrój, a powierzchnia jej korony zachowuje ładną regularną strukturę dzięki szerokiemu rozstawieniu igieł na końcach pędów.  

 

U starszych okazów korona ulega lekkiemu spłaszczeniu. Atrakcyjne jest także jasnozielone zabarwienie długich igieł, które są niezwykle miękkie i giętkie, nadając sośnie puszysty wygląd. ‘Jane Kluis’ to odmiana, która może znaleźć zastosowanie praktycznie w każdym ogrodzie. Na rabatach może rosnąć w towarzystwie wrzosów, tulipanów, trzmieliny Fortune’a ‘Emerald’n Gold’, tawuł lub jałowców płożących, w ogródkach skalnych można ją posadzić obok innych szczepionych odmian iglaków, a także obok rozchodników lub innych bylin. Można ją również hodować w donicach, jednak wówczas trzeba pamiętać o zabezpieczeniu na zimę. Nie jest to odmiana szczególnie wymagająca, lubi gleby lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, nie znosi natomiast nawet krótkich okresów niedoboru wody, łatwo wówczas choruje. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko ocienione, osłonięte od wiatru. Na terenie całego kraju nie powinno być problemów z jej przezimowaniem w gruncie. 

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 20 - 70 cm

Napisz swoją recenzję

Sosna gęstokwiatowa 'Jane Kluis'

Sosna gęstokwiatowa 'Jane Kluis'

Pinus densiflora   'Jane Kluis' Ciekawa odmiana sosny gęsto kwiatowej wyróżniającą się zarówno kolorem jak i pokrojem. Została wyselekcjonowana w szkółce R. Kluisa w 1984 roku, ale szerzej znana jest dopiero od chwili pierwszej publikacji na jej temat, które ukazała się w roku 1988. Jest to odmiana karłowa, choć nie oznacza to, że ma bardzo małe rozmiary, docelowo bowiem może osiągnąć nawet do 2 m średnicy, jednak następuje to bardzo ...