Sosna gęstokwiatowa 'Aurea'

Sosna gęstokwiatowa 'Aurea' Pinus densiflora 'Aurea'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 15 - 45 cm

Pinus densiflora 'Aurea'

Bardzo stara odmiana sosny gęstokwiatowej, pochodząca z Japonii, a opisana po raz pierwszy przez Heinricha Mayra w 1890 roku. Można by opisać tę sosnę dosłownie jednym słowem – genialna! Jest to jedna z najpiękniejszych odmian sosen, a dokładniej jedna z najpiękniej wybarwionych. Jej długie do 12 cm igły w trakcie lata mają kolor zielonożółty (zielony u dołu), natomiast w trakcie zimy całe igły stają się złocistożółte, a kolor ten jest niezwykle wyrazisty. Zabarwienie jest największym atutem tej rośliny, potrafi rozjaśnić każdy zakątek ogrodu, można ją sadzić w niedużych grupach lub pojedynczo, doskonale sprawdza się na rabatach z innymi iglakami o zielonym zabarwieniu igieł, a także w towarzystwie wrzosów, karłowych berberysów o czerwonych liściach lub niskich traw takich jak kostrzewy sine lub miotlaste, turzyce ‘Bronze Form’ bądź wydmuchrzyce.

 

Sosna gęstokwiatowa ‘Aurea’ cechuje się średnim tempem wzrostu, roczne przyrosty wahają się w granicach od 15 do 30 cm, a egzemplarze 10 letnie zwykle osiągają około 2- 3 m wysokości, docelowo jednak możliwe jest osiągnięcie nawet 4 m wysokości przy średnicy 1,5 m. Ciekawy jest również pokrój rośliny, który w początkowych etapach jest nieregularny, szeroki, czasem kulisty, bez wyraźnego przewodnika, później zaś lekko wypiętrza się ku górze i staje się parasolowaty o ciekawie poskręcanym przewodniku. Sosna ta jest jednak podatna na cięcie, a więc można w dowolny sposób regulować jej pokrój wedle własnego gustu. Preferuje gleby lekkie, dobrze zdrenowane i umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym pH, nie znosi suszy, może wówczas chorować, w gorące lata bez deszczu należy ją podlewać. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Jest całkowicie mrozoodporna, ale trzeba jej zapewnić stanowisko osłonięte od zimnych wiatrów.

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 15 - 45 cm

Napisz swoją recenzję

Sosna gęstokwiatowa 'Aurea'

Sosna gęstokwiatowa 'Aurea'

Pinus densiflora 'Aurea' Bardzo stara odmiana sosny gęstokwiatowej, pochodząca z Japonii, a opisana po raz pierwszy przez Heinricha Mayra w 1890 roku. Można by opisać tę sosnę dosłownie jednym słowem – genialna! Jest to jedna z najpiękniejszych odmian sosen, a dokładniej jedna z najpiękniej wybarwionych. Jej długie do 12 cm igły w trakcie lata mają kolor zielonożółty (zielony u dołu), natomiast w trakcie zimy całe igły stają się ...