Sosna czarna 'Pierrick Bregeon'

Sosna czarna 'Pierrick Bregeon' Pinus nigra 'Pierrick Bregeon'

32,00 zł

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 15 - 60 cm

Pinus nigra  'Pierrick Bregeon ®'

 

Sosna ta znana jest bardziej pod krótszym i znacznie prostszym do zapamiętania synonimem ‘Brepo’. Występuje tylko w postaci szczepionej na pniu, wysokość szczepienia jest zaś uzależniona głównie od późniejszego przeznaczenia rośliny. ‘Brepo’ jest odmianą karłową i podobnie jak większość takich odmian nie charakteryzuje się szczególnie silnym wzrostem, jednak nie ma na co narzekać, gdyż swój docelowy rozmiar, czyli 0,5 - 0,6 m średnicy, osiąga już w ciągu 10 lat. Przyrost roczny to około 5 cm, co jest w dużej mierze uzależnione od warunków glebowych. Największą chyba zaletą tej odmiany jest jej kulisty pokrój, tworzy ona bowiem niemal idealne kule, które absolutnie nie wymagają przycinania. Gęsty pokrój, który sprawia, że kula wygląda dorodnie i obficie, zależy w pewnej mierze od stanowiska. Aby uzyskać zwartą kule najlepiej jest posadzić roślinę w miejscu słonecznym, w miejscu zacienionym często pokrój rośliny jest bardziej luźny.

 

Odmiana ‘Brepo’ wyróżnia się również długimi igłami, które nierzadko osiągają długość nawet 15 cm, są one ciemnozielone, sztywne i kłujące. Odmiana ta nie ma zbyt wielkich wymagań glebowych, podobnie jak sosna pospolita, najlepiej czuje się na glebach lekko kwaśnych, przepuszczalnych, w pełnym słońcu. Jest wytrzymała na okresowe susze i lekkie zasolenie podłoża, a także na zanieczyszczenia powietrza i wysuszające wiatry, ponadto na terenie naszego kraju jest rośliną całkowicie mrozoodporną. Oczywiście aby zapewnić roślinie optymalne warunki wzrostu lepiej posadzić ją w jak najmniej ekstremalnych warunkach. Jak wyżej wspomniano szczepienie rośliny zależy od jej przeznaczenia. Odmiany nisko szczepione, niemal przy ziemi, sprawdzają się na obrzeżach rabat, na tle wysokich traw takich jak miskanty czy rozplenice, wokół nich można posadzić płożące rozchodniki lub inne nisko rosnące byliny. Formom szczepionym wyżej na pniu mogą towarzyszyć jałowce płożące, sasanki, wrzosy, wrzośce lub różne odmiany kępiastych kostrzew. Takie formy stanowią doskonałą ozdobę ogródków skalnych, a także balkonów i tarasów przez okrągły rok. 

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 15 - 60 cm

Napisz swoją recenzję

Sosna czarna 'Pierrick Bregeon'

Sosna czarna 'Pierrick Bregeon'

Pinus nigra   'Pierrick Bregeon ®'   Sosna ta znana jest bardziej pod krótszym i znacznie prostszym do zapamiętania synonimem ‘Brepo’. Występuje tylko w postaci szczepionej na pniu, wysokość szczepienia jest zaś uzależniona głównie od późniejszego przeznaczenia rośliny. ‘Brepo’ jest odmianą karłową i podobnie jak większość takich odmian nie charakteryzuje się szczególnie silnym wzrostem, jednak nie ma na co narzekać, gdyż swój ...