Sosna czarna 'Obelisk'

Sosna czarna 'Obelisk' Pinus nigra 'Obelisk'

25,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.15-40cm

Pinus nigra 'Obelisk'

Jedna z kolumnowych odmian sosny czarnej, posiadająca bardzo wąski i zwarty pokrój. Od odmian takich jak ‘Pyramidata’, ‘Fastigiata’, ‘Jula’ czy ‘Carolin’ odróżnia się słabszym wzrostem, w przeciętnej uprawie osiąga około 2,5 – 3 metrów, podczas gdy wymienione odmiany rosną z czasem nieco wyżej. Roczny przyrost tej odmiany oscyluje w granicach 10 – 25 cm, w zależności od wieku rośliny oraz warunków siedliskowych, najszybciej rosną rośliny młode, przeważnie przez 3 – 5 sezonów po posadzeniu w miejsce docelowe.

 

Jako że odmiana jest szczepiona na sośnie pospolitej, posiada bardzo niewygórowane wymagania co do gleby i wilgotności – wystarczy jej nawet mało żyzna gleba piaszczysta, o niskim poziomie wilgotności. Nie oznacza to jednak, że o młodą sadzonkę należy nie dbać, niewielkie dawki nawozów pozwolą roślinie na lepszy start, a przede wszystkim zapewnią lepsze, ciemnozielone wybarwienie igieł, które jest dla niej charakterystyczne. W trakcie sezonu poza nawożeniem nie wymaga prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, jest także w pełni mrozoodporna i nie ma potrzeby okrywania jej na zimę.

 

W ogrodach sprawdzi się sadzona w niewielkich klombach, z dominującymi roślinami iglastymi, gdzie może uwydatniać pionową oś nasadzenia. Świetnie wygląda w towarzystwie różnych odmian świerka kłującego, a także jodeł. W odpowiednich warunkach można sadzić tę sosnę w grupach, ale zasadniczo należy tego unikać, ponieważ optycznie rozmyje się jej główna cecha pionowej korony.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.15-40cm

Napisz swoją recenzję

Sosna czarna 'Obelisk'

Sosna czarna 'Obelisk'

Pinus nigra  'Obelisk' Jedna z kolumnowych odmian sosny czarnej, posiadająca bardzo wąski i zwarty pokrój. Od odmian takich jak ‘Pyramidata’, ‘Fastigiata’, ‘Jula’ czy ‘Carolin’ odróżnia się słabszym wzrostem, w przeciętnej uprawie osiąga około 2,5 – 3 metrów, podczas gdy wymienione odmiany rosną z czasem nieco wyżej. Roczny przyrost tej odmiany oscyluje w granicach 10 – 25 cm, w zależności od wieku rośliny oraz warunków siedliskowych, ...