Brzoza brodawkowata  'Laciniata'

Brzoza brodawkowata 'Laciniata' Betula pendula 'Laciniata'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.50-100cm

Betula pendula  'Laciniata'

    Drzewo o konarach wzniesionych oraz zwisających drobniejszych gałązkach, stosunkowo szybko rosnące, dorasta do ponad 20 metrów wysokości. Przypomina nieco starą szwedzką odmianę 'Dalecarlica' ale ma krótsze (do około 5 cm) płycej wcięte liście, a klapy nie są aż tak wąskie i są mniej lancetowate, odznacza się również bardziej wyprostowanym pokrojem (mniej zwisającym), a pąki zimujące są u niej zaostrzone, a nie tępo zakończone jak u 'Dalecarlica'. 'Laciniata' podobnie jak ona zaliczana jest często do formy crispa (grupa zbiorcza brzóz brodawkowatych o mniej lub bardziej powcinanych liściach), która sporadycznie pojawia się w naturze w krajach skandynawskich i znana była już wcześniej niż 'Dalecarlica', jest też znacznie częściej od niej spotykana w uprawie i bardzo często z nią mylona. Jesienią jej liście przebarwiają się dość efektownie na żółto.

 

Uprawa i zastosowanie:

   Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne i stanowiska dobrze nasłonecznione lub tylko nieznacznie ocienione. Dobrze znosi również dość suche stanowiska. Odporna na zanieczyszczenia powietrza. Drzewo pełne wdzięku, o pięknym zwisającym pokroju, ozdobnej białej korowinie i nietypowych liściach. Szczególnie efektownie prezentuje się w niewielkich zagajnikach, jak również nad stawami lub na wysepkach, gdzie białe pnie odbijają się w tafli wody. Drzewo nie daje zbyt wiele cienia, mogą więc pod nim z powodzeniem rosnąć różne rośliny, a także może stanowić centralny punkt rabat kwiatowych. Doskonałe drzewo parkowe i do stosowania w krajobrazie otwartym oraz w założeniach naturalistycznych i w zieleni miejskiej.

 

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.50-100cm

Napisz swoją recenzję

Brzoza brodawkowata  'Laciniata'

Brzoza brodawkowata 'Laciniata'

Betula pendula   'Laciniata'     Drzewo o konarach wzniesionych oraz zwisających drobniejszych gałązkach, stosunkowo szybko rosnące, dorasta do ponad 20 metrów wysokości. Przypomina nieco starą szwedzką odmianę 'Dalecarlica' ale ma krótsze (do około 5 cm) płycej wcięte liście, a klapy nie są aż tak wąskie i są mniej lancetowate, odznacza się również bardziej wyprostowanym pokrojem (mniej zwisającym), a pąki zimujące są u niej zaostrzone, a ...