Sosna czarna 'Carolin'

Pinus nigra 'Carolin'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Pinus nigra 'Carolin'

'Carolin' to odmiana wyhodowana w naszej szkółce, jest mutacją generatywną co oznacza, że nie ma możliwości aby wyradzała się, a mówiąc bardziej fachowym językiem, aby dochodziło na niej do zjawiska rewersji. Odmiana jest bardzo charakterystyczna, odznacza się bardzo zwartą, stricte pionową budową korony, praktycznie wszystkie pędy są skierowane ostro ku górze. Igły tej sosny są nieco jaśniejsze niż jest to u gatunku (mają barwę żywej zieleni) i odstają od pędów po kątem prostym, dzięki czemu korona wydaje się być lekko puszysta. 

 

Tempo wzrostu jest średnie, rocznie sosna ta przyrasta 20-25 cm, co może nieznacznie wahać się w zależności od warunków siedliskowych. Najlepiej rośnie w miejscach niezbyt wilgotnych, bardzo dobrze nasłonecznionych - wpływa to na równomierne rozkrzewienie korony. W pierwszych sezonach po posadzeniu w miejsce docelowe można ją nawozić, co poprawi warunki na starcie i przyczyni się do do lepszej prezencji drzewka.

 

Świetnie nadaje się do obsadzania mniejszych ogródów, jej korona jest bowiem bardzo zwarta i nawet przy wysokości przekraczającej 3 metry jej korona będzie miała mniej niż 1 metr średnicy. Pięknie wyglądają posadzone u jej stóp niższe odmiany karłowe, szczególnie jodeł koreańskich oraz niektóre odmiany jałowca płożącego. Pod względem uprawy niewymagająca, w pełni mrozoodporna na terenie całej Polski.