Sosna Banksa

Sosna Banksa Pinus banksiana

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P15
  • Model Wys.60-80cm

Pinus banksiana

          Naturalnie występuje w tajdze kanadyjskiej i w okolicach Wielkich Jezior w USA. Jest drzewem niskim od 9 – 22 m w wieku 70 latach. Po 10 latach ma około 2,5 do 5 m wysokości w zależności od żyzności gleby. Ma krzywy pień i rzadkie krzywe gałęzie. Igły są skupione po 2 w krótkopędzie, są 2,5 – 4 cm długie. Szyszki są cylindryczne, zakrzywione o długości 3 – 5 cm.

          Zastosowanie: Sosna Banksa jest gatunkiem pionierskim który w naturze rośnie na ugorach, pogorzeliskach, wydmach i skałach. Wytrzymuje mrozy do minus 45 stopnia Celsjusza! Dlatego można ją uprawiać w całej Polsce. Ze względu na krzywy pień i rzadką koronę polecana jest do dużych ogrodów, parków i zieleńców. Nadaje się do ogrodów w stylu japońskim, angielskim i ogrodów naturalistycznych zaś do ogrodów w stylu francuskim nie pasuje estetycznie.

          Ciekawostki: Została wprowadzona do uprawy w XVIII wieku do zalesiania wydm i innych ubogich gruntów. Nazwę swoją zawdzięcza botanikom którzy nazwali ją na cześć Josepha Banksa dyrektora The Royal Society w latach 1778–1819. The Royal Society jest do dziś brytyjskim odpowiednikiem Akademii Nauk w innych krajach.

          Sosna Banksa jest bardzo odporna na pożary. Jakby tego było mało to jej szyszki w naturze otwierają się pod wpływem ognia i wysypują nasiona na świeże pogorzeliska, gdzie następnie wyrastają młode sosny bez konkurencji ze strony innych gatunków drzew, które uprzednio spłonęły.

  • Pojemnik P15
  • Model Wys.60-80cm

Napisz swoją recenzję

Sosna Banksa

Sosna Banksa

Pinus banksiana           Naturalnie występuje w tajdze kanadyjskiej i w okolicach Wielkich Jezior w USA. Jest drzewem niskim od 9 – 22 m w wieku 70 latach. Po 10 latach ma około 2,5 do 5 m wysokości w zależności od żyzności gleby. Ma krzywy pień i rzadkie krzywe gałęzie. Igły są skupione po 2 w krótkopędzie, są 2,5 – 4 cm długie. Szyszki są cylindryczne, zakrzywione o długości 3 – 5 cm.           Zastosowanie: Sosna Banksa ...