Sosna Armanda

Sosna Armanda Pinus armandii

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Pinus armandii

          Ten gatunek sosny pochodzi z zachodnich i środkowych Chin, Tajwanu oraz Birmy. Rośnie w górach na wysokości od 1000 do 3300 m n.p.m. Drzewo osiąga 20 – 30 m w Chinach, zaś w Europie dorasta do 15 – 20 m. W ogrodzie osiąga 4m wzrostu po 10 latach. Korona jest luźna, przejrzysta, z długimi gałęziami. Sosna Armanda ma długie igły 8 – 15 cm, po pięć w każdym „pęczku” (fachowa nazwa – krótkopęd). Igły są lekko zwisające, a niektóre lekko zgięte w pewnej odległości od nasady. Są jasnozielone. Zwykle opadają w drugim roku. Dlatego ten gatunek sosny ma bardzo egzotyczny wygląd. Jest drzewem dwupiennym tzn. ma dwa rodzaje osobników żeńskie i męskie. Szyszki osobnika męskiego są cylindryczne, wyprostowane lub zwisające, zaś szyszki osobnika żeńskiego są jajowate, latem zielone, zaś jesienią i zimą żółto-brązowe, długie nawet do 20 cm. Szyszki żeńskie mają grube łuski nasienne – stanowią dekorację zarówno latem, jak i zimą.

          Uprawa: Sosna Armanda nie ma szczególnych wymagań glebowych. Preferuje gleby piaszczyste oraz ilaste, o odczynie kwaśnym. Wytrzymuje suszę i umiarkowane mrozy do minus 15 stopni na pewno, chociaż z doświadczenia wiadomo ,że niektóre osobniki świetnie radzą sobie nawet na Mazurach.

          Zastosowanie: Polecana jako drzewo o dekoracyjnym pokroju, wyróżniającym je od innych „typowych” sosen. Nadaje się również do dużych ogrodów, parków, zieleńców, gdzie dobrze prezentuje się na tle innych drzew.

          Ciekawostki: Sosna Armanda ma duże nasiona bez skrzydełek (takich jak u naszej sosny pospolitej). Nasiona mają ok. 1 cm średnicy, więc są wielkości grochu. Można je smażyć lub gotować, ponieważ mają delikatny smak. Tak więc sadząc sosnę Armanda można mieć własnej produkcji orzeszki piniowe! Drewno tej sosny jest wykorzystywane w chińskim przemyśle meblarskim.

Napisz swoją recenzję

Sosna Armanda

Sosna Armanda

Pinus armandii           Ten gatunek sosny pochodzi z zachodnich i środkowych Chin, Tajwanu oraz Birmy. Rośnie w górach na wysokości od 1000 do 3300 m n.p.m. Drzewo osiąga 20 – 30 m w Chinach, zaś w Europie dorasta do 15 – 20 m. W ogrodzie osiąga 4m wzrostu po 10 latach. Korona jest luźna, przejrzysta, z długimi gałęziami. Sosna Armanda ma długie igły 8 – 15 cm, po pięć w każdym „pęczku” (fachowa nazwa – krótkopęd). Igły są lekko ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »