Robinia płodna

Robinia płodna Robinia fertilis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Robinia fertilis (Robinia hispida var. fertilis)


Niewielki krzew, osiągający w naturze maksymalnie nieco ponad 2 metry wysokości. W Polsce najczęściej tę robinie można spotkać szczepioną na niewysokim pniu. Jest to naturalnie występująca odmiana robinii włochatej, różni się od niej głównie większą ilością kwiatów. Rośnie dynamicznie w pierwszych sezonach po posadzeniu, ale po osiągnięciu 1 – 1,5 metra średnicy znacząco zwalnia i swoje życiowe siły skupia na zagęszczaniu korony. Liść typowy jak dla robinii włochatej. Kwitnie intensywnie wiosną oraz nieco skromniej przez całe lato, kwiaty duże, wyglądające bardzo ładnie, są dobrze widoczne zwisając poniżej poziomu liści.

 

Pod względem uprawy jest to bardzo niewymagająca roślina. Zastosowana podkładka robinii akacjowej, gatunku pionierskiego, czyni tę roślinę niezwykle odporną na niekorzystne warunki środowiska. Poradzi sobie bez przeszkód w miejscach nieurodzajnych, okresowo przesychających. Do bujnego wzrostu oraz obfitego kwitnienia wymaga dużej ilości słońca. Często młode egzemplarze zaszczepione wysoko rosną tak dynamicznie, że mogą wyłamywać się pod własnym ciężarem w miejscu szczepienia. Poleca się w związku z tym ciąć tę robinię, nawet bardzo radykalnie, zostawiając jedynie 20-30 cm pędów od miejsca szczepienia. Tak przycięty krzew wykształci bardzo mocne i okazałe przyrosty w roku następnym, będzie również obficie kwitł.

 

Po umocnieniu się podkładki oraz zaszczepionego fragmentu można cięcie ograniczyć lub nawet całkowicie zaprzestać cięcia. Świetnie nadaje się ta robinia do mniejszych ogrodów, do sadzenia w miejscach widocznych, jako niewielki soliter. Można także tworzyć ładne ciągi nasadzeń co 3 – 4 metry wzdłuż ścieżki lub chodnika, co nada przestrzeni nieco uporządkowania. Krzewy nieszczepione, rosnące na swoim korzeniu przydadzą się także w zieleni miejskiej.

Napisz swoją recenzję

Robinia płodna

Robinia płodna

Robinia fertilis (Robinia hispida var. fertilis) Niewielki krzew, osiągający w naturze maksymalnie nieco ponad 2 metry wysokości. W Polsce najczęściej tę robinie można spotkać szczepioną na niewysokim pniu. Jest to naturalnie występująca odmiana robinii włochatej, różni się od niej głównie większą ilością kwiatów. Rośnie dynamicznie w pierwszych sezonach po posadzeniu, ale po osiągnięciu 1 – 1,5 metra średnicy znacząco zwalnia i ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »