Morwa papierowa

Broussonetia papyrifera
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Broussonetia papyrifera

        Małe drzewo o półkulistej koronie i nietypowej korze. W wieku 10 lat osiąga ok. 1 m wzrostu. Ma kopulasty pokrój. Kora jest ciemna, chropowata, bardzo włóknista. Owłosione pędy są pokryte naprzemianlegle jasnozielonymi, owłosionymi liśćmi. Ma dwa rodzaje liści: juwenilne (młode) i dojrzałe. Liście juwenilne mogą być całolistne lub podzielone na 2 -3 klapy. Są ogromne – nawet do 30 cm długości. Liście dojrzałe są eliptyczne, piłkowane z wydłużonym końcem, z reguły bez klap. Mają od 8 do 20 cm długości. Ma kotkowate kwiatostany męskie (4 – 8 cm) i kuliste żeńskie (1cm). Roślina wiatropylna. Pochodzi z wschodniej Azji. Chętnie sadzona na wyspach Pacyfiku.

       Uprawa i zastosowanie: Preferuje miejsca słoneczne, gleby ciężkie, gliniaste, próchniczne. Można ją przycinać w razie potrzeby. Wymaga okrycia na zimę. Umiarkowanie mrozoodporna. Roślina polecana jest ze względu na ciekawy kształt liści i chropowatą korę, które są niezwykłe w porównaniu do roślin rodzimych. Roślina polecana dla kolekcjonerów, miłośników roślin egzotycznych.

       Ciekawostki: W Azji morwę papierową uprawia się w celu zbierania włóknistej kory z której wyrabia się płótna oraz papier. Jest pierwszą rośliną w historii użytą do produkcji papieru. W Chinach do dziś wytwarza się z niej wysokiej jakości papier czerpany. Świeży sok z korzeni zabija pasożyty przewodu pokarmowego.