Modrzew japoński 'Grey Pearl'

Modrzew japoński 'Grey Pearl' Larix kaempferi 'Grey Pearl'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Larix kaempferi 'Grey Pearl'

 

Jest to karłowa, wolnorosnąca, ale niezwykle ozdobna odmiana modrzewia japońskiego, wyselekcjonowana już dość dawno, bo w 1989 roku przez Andre van Nijnattena z Holandii. Podobnie jak wiele innych miniaturowych odmian modrzewia japońskiego np. ‘Blue Ball’ odmiana ta nie wytwarza przewodnika, a jej wysokość zależy po prostu od miejsca szczepienia na pniu, zwykle używa się niskich pni o wielkości od 1 do 2 m. Wyprostowane, lekko wzniesione na końcach pędy, wyrastają z jednego miejsca we wszystkich kierunkach tworząc zwarty, trochę nieregularny, kulisty krzew, który może osiągać około 1 m średnicy. Jego nieregularne kształty można łatwo doprowadzić do porządku, gdyż jest bardzo podatny na wszelkie zabiegi i cięcia i można go w dowolny sposób formować. Pędy są bardzo gęsto pokryte zebranymi w kępki igłami, których długość może wynosić do 4 cm.

 

Zewnętrzna strona igieł ma intensywny niebieskozielony kolor, natomiast ich spód jest znacznie jaśniejszy, co razem tworzy niezwykle ciekawe zestawienie barw. Jesienią igły przebarwiają się na złotożółty kolor, a później opadają, pozostawiając bezlistne pędy, które w dalszym ciągu są bardzo ozdobne. Odmiana ta ze względu na ciekawy pokrój oraz niewielkie wymiary nadaje się przede wszystkim do niedużych przydomowych ogrodów oraz do ogródków skalnych i na wrzosowiska. Najlepiej prezentuje się jako soliter w zestawieniach z niższymi roślinami. Pod względem gleby odmiana ta jest bardzo tolerancyjna, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych, bogatych w próchnicę, umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Zdecydowanie najbardziej też preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, ale w naszych warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga okrywania na zimę. 

Napisz swoją recenzję

Modrzew japoński 'Grey Pearl'

Modrzew japoński 'Grey Pearl'

Larix kaempferi  'Grey Pearl '   Jest to karłowa, wolnorosnąca, ale niezwykle ozdobna odmiana modrzewia japońskiego, wyselekcjonowana już dość dawno, bo w 1989 roku przez Andre van Nijnattena z Holandii. Podobnie jak wiele innych miniaturowych odmian modrzewia japońskiego np. ‘Blue Ball’ odmiana ta nie wytwarza przewodnika, a jej wysokość zależy po prostu od miejsca szczepienia na pniu, zwykle używa się niskich pni o wielkości od 1 do ...