Modrzew japoński 'Blue Ball'

Modrzew japoński 'Blue Ball' Larix kaempferi 'Blue Ball'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Larix kaempferi 'Blue Ball'


Ciekawa, miniaturowa odmiana modrzewia japońskiego wyselekcjonowana już dość dawno, bo w 1984 roku przez Niemca K. Dierksa Baumschule. Odmiana ta jest bardzo popularna właśnie dzięki swym miniaturowym kształtom, przez co znajduje wiele zastosowań zarówno w małych jak i dużych ogrodach. Odmiana została wyselekcjonowana poprzez przeszczepienie czarciej miotły co jest doskonale widoczne w jej gęstym, nietypowym ulistnieniu. Wysokość krzewu zależy od wysokości szczepienia czyli tym samym od wysokości podkładki. Najczęściej stosuje się podkładki o wysokości od 0,5 do 1 m, w zależności od późniejszego przeznaczenia rośliny. Odmiana ta cechuje się bardzo wolnym przyrostem, do 5 cm rocznie, co też jest w tym wypadku jej zaletą, a nie wadą. Krzew ten nie wytwarza przewodnika, a pędy wyrastają z jednego miejsca we wszystkich kierunkach przybierając kulistą formę o średnicy maksymalnie do 0,5 m.

 

Niekłujące igły o intensywnie niebieskozielonym kolorze, pojawiają się już bardzo wczesną wiosną, a jesienią przebarwiają się na równie intensywny żółty kolor. W zimie roślina traci igły, jednak ze względu na atrakcyjny pokrój pędów nadal jest bardzo ozdobna, szczególnie na początku wiosny, kiedy pojawiają się nowe przyrosty w czerwonobrunatnym kolorze. Odmiana ta idealnie wygląda jako soliter, jednakże ciekawą odmianą może być posadzenie jej w rzędach wzdłuż dróżek lub alejek ogrodowych. Ponadto jest to odmiana wręcz stworzona do ogródków skalnych, orientalnych oraz na wrzosowiska, a dzięki małym wymiarom może być też uprawiana w pojemnikach. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym pH, choć do prawidłowego wzrostu wystarczą jej przeciętne gleby ogrodowe. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga żadnego dodatkowego zabezpieczenia na zimę. 

Napisz swoją recenzję

Modrzew japoński 'Blue Ball'

Modrzew japoński 'Blue Ball'

Larix kaempferi  'Blue Ball ' Ciekawa, miniaturowa odmiana modrzewia japońskiego wyselekcjonowana już dość dawno, bo w 1984 roku przez Niemca K. Dierksa Baumschule. Odmiana ta jest bardzo popularna właśnie dzięki swym miniaturowym kształtom, przez co znajduje wiele zastosowań zarówno w małych jak i dużych ogrodach. Odmiana została wyselekcjonowana poprzez przeszczepienie czarciej miotły co jest doskonale widoczne w jej ...