Modrzew europejski 'Krejci'

Modrzew europejski 'Krejci' Larix decidua 'Krejci'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model wys. 20-50 cm

Larix decidua 'Krejci'

 

Swoje nietypowe cechy odmiana ta zawdzięcza pochodzeniu od czarciej miotły. Została ona z niej wyselekcjonowana w Czechach w roku 1984 przez L. Krejci. Jeśli mowa o nietypowych cechach to trzeba przede wszystkim powiedzieć, że to miniaturowe drzewko zupełnie nie przypomina znanego nam z parków i ogrodów typowego modrzewia europejskiego. Po pierwsze odmiana ta rośnie bardzo wolno, maksymalnie dorasta do 1 m wysokości i to po wielu latach wzrostu. Nie wytwarza też żadnego przewodnika – poskręcane pędy wyrastają z jednego miejsca w różnych kierunkach, w bardzo chaotyczny sposób, co sprawia, że drzewko przypomina naturalne bonsai. To, że roślina została wyselekcjonowana z czarciej miotły odzwierciedla się w jej ulistnieniu – ciemnozielone igły ułożone są w gęstych kępach na całej długości pędów w bardzo nieregularnych odstępach, co nadaje drzewku niesamowity wygląd. Igły jesienią przebarwiają się na ładne, żółte kolory, na zimę zaś opadają, jednakże i wtedy dzięki powykręcany, jasnobrązowym pędom drzewko wygląda bardzo atrakcyjnie.

 

Ze względu nie powolny wzrost i nieduże wymiary odmiana ta polecana jest zwłaszcza do ogródków skalnych, a jej egzotyczny wygląd stanie się nie lada atrakcją ogrodów japońskich. Oczywiście można go także sadzić w niedużych ogródkach przydomowych, najlepiej jako solitera. Nie jest to odmiana szczególnie wymagająca w uprawie, toleruje większość typowych gleb ogrodowych, choć najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, piaszczystych, wapiennych i przepuszczalnych, o lekko kwaśnym pH. Preferuje stanowiska zdecydowanie słoneczne i ciepłe, jest całkowicie mrozoodporna, a także odporna na okresowe susze. 

  • Pojemnik C3
  • Model wys. 20-50 cm

Napisz swoją recenzję

Modrzew europejski 'Krejci'

Modrzew europejski 'Krejci'

Larix decidua 'Krejci '   Swoje nietypowe cechy odmiana ta zawdzięcza pochodzeniu od czarciej miotły. Została ona z niej wyselekcjonowana w Czechach w roku 1984 przez L. Krejci. Jeśli mowa o nietypowych cechach to trzeba przede wszystkim powiedzieć, że to miniaturowe drzewko zupełnie nie przypomina znanego nam z parków i ogrodów typowego modrzewia europejskiego. Po pierwsze odmiana ta rośnie bardzo wolno, maksymalnie dorasta do 1 m ...