Modrzew eurojapoński 'Grot'

Modrzew eurojapoński 'Grot' Larix eurolepis 'Grot'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model wys. 30 cm

Larix eurolepis  'Grot'

 

Stożkowata odmiana modrzewia, podobna nieco do ‘Jacobsen’s Pyramid’, ale wykazująca się szerszą koroną w starszym wieku, szczególnie u podstawy. Modrzew ten jest mieszańcem modrzewia europejskiego oraz modrzewia japońskiego, wykazuje mieszane cechy, jednocześnie ta odmiana została wyselekcjonowana ze względu na ciekawy, bardzo przydatny w ogrodnictwie, stożkowaty pokrój. W młodości rośnie bardzo szybko, osiągając przyrosty rzędu 50 cm, tempo wzrostu stabilizuje się na nieco niższym poziomie gdy roślina przekracza 4-5 metrów wysokości.

Docelowo będą to mniej więcej 8-10 metrowe drzewa, które wraz z wiekiem z bardzo wąskiej i strzelistej korony kolumnowej wytwarzają formę stożkowatą. Co ciekawe nawet u dużych egzemplarzy widać wyraźnie pod jak małym kątem pędy boczne wychodzą ku górze, jak w typie fastigiata. Do dobrego wzrostu wymaga gleb przynajmniej średnich, choć nawet na miejscach nieurodzajnych sobie poradzi – trochę więcej czasu zajmie mu wtedy aklimatyzacja. Młode rośliny warto lekko nawozić w pierwszej części sezonu dla lepszego startu. Mimo dosyć sporych rozmiarów oraz wysokiego tempa wzrostu roślina nadaje się nie tylko do dużych ogrodów oraz parków, dzięki koronie znacznie węższej niż u gatunku nie zajmie wiele miejsca nawet w mniejszych ogrodach przydomowych.

Świetnie nadaje się do nasadzeń w niewielkich grupach, ale również wzdłuż traktów pieszych bądź mało uczęszczanych ulic. Zastosowanie modrzewia w zieleni miejskiej bądź w ogrodach położonych w większych miastach wymaga dłuższej analizy, modrzewie należą bowiem do roślin średnio odpornych na warunki miejskie. Pod względem mrozoodporności jednak odmiana ta należy do bardzo odpornych i naszym zdaniem może być bez obaw sadzona na terenie całego kraju.

  • Pojemnik C3
  • Model wys. 30 cm

Napisz swoją recenzję

Modrzew eurojapoński 'Grot'

Modrzew eurojapoński 'Grot'

Larix eurolepis   'Grot'   Stożkowata odmiana modrzewia, podobna nieco do ‘Jacobsen’s Pyramid’, ale wykazująca się szerszą koroną w starszym wieku, szczególnie u podstawy. Modrzew ten jest mieszańcem modrzewia europejskiego oraz modrzewia japońskiego, wykazuje mieszane cechy, jednocześnie ta odmiana została wyselekcjonowana ze względu na ciekawy, bardzo przydatny w ogrodnictwie, stożkowaty pokrój. W młodości rośnie bardzo szybko, ...