Modrzew dahurski 'Dortmund'

Modrzew dahurski 'Dortmund' Larix gmelinii 'Dortmund'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Larix gmelinii 'Dortmund'


Odmiana pochodzi od czarciej miotły, i posiada typową dla takich mutacji sylwetkę. Wytwarza bardzo silnie rozgałęzioną koronę kulistą, która wraz z wiekiem staje się lekko nieregularna, spłaszczona od góry i poduszkowata. Można spotkać osobniki szczepione na różnych wysokościach, ale zasadniczo forma jaką przyjmuje korona nie różni się tutaj w zależności od miejsca szczepienia, jak to zdarza się u innych odmian. Rośnie wolno, jego przyrosty mogą co prawda osiągać po 10 – 15 cm, ale rozrastają się w chaotycznych kierunkach, często rosnąc niejako do wnętrza korony przez co jej średnica nie zwiększa się w zbyt dużym tempie. 10 letnie osobniki mogą osiągać około 1 metra średnicy korony przy jej wysokości oscylującej w granicach 40 – 70 cm.

 

Ogólnie jest to rzadka odmiana, najczęściej spotykana w niewielkich kolekcjach, choć zainteresowanie nią rośnie. Jest ozdobny dzięki jasnozielonej barwie igieł, które jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na intensywnie żółty kolor. Pozwala to na aranżację kompozycji dynamicznych, które charakteryzują się zmiennością kolorystyczną roślin na przestrzeni roku. W uprawie modrzew ten jest bardzo niewymagający, urośnie dobrze nawet na średniej jakości glebie, a w trudniejszych warunkach można posiłkować się odpowiednim nawożeniem – raczej nie ma konieczności wymiany gleby specjalnie pod tę odmianę. Do dobrego wzrostu oraz wybarwienia jesiennego wymaga w pełni słonecznych stanowisk. Prezentuje się najlepiej w kompozycjach luźnych, dających każdej odmianie możliwość rozwinięcia prawidłowej sylwetki. Ładnie wygląda w ogrodach skalnych, na tle kory.


Napisz swoją recenzję

Modrzew dahurski 'Dortmund'

Modrzew dahurski 'Dortmund'

Larix gmelinii ' Dortmund' Odmiana pochodzi od czarciej miotły, i posiada typową dla takich mutacji sylwetkę. Wytwarza bardzo silnie rozgałęzioną koronę kulistą, która wraz z wiekiem staje się lekko nieregularna, spłaszczona od góry i poduszkowata. Można spotkać osobniki szczepione na różnych wysokościach, ale zasadniczo forma jaką przyjmuje korona nie różni się tutaj w zależności od miejsca szczepienia, jak to zdarza się u ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »