Miłorząb dwuklapowy 'Chotek'

Miłorząb dwuklapowy 'Chotek' Ginkgo biloba 'Chotek'

32,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 20-70cm

Ginkgo biloba 'Chotek'

Karłowa odmiana miłorzębu dwuklapowego wyróżniająca się występowaniem wyraźnej heterofilii, uzyskana w Czechach z czarciej miotły. Jako, że uzyskanie tej odmiany nieodzownie łączy się ze szczepieniem, wysokość roślin dostępnych w handlu zależy od miejsca szczepienia, zwykle takie szczepienia przeprowadza się na niedużych wysokościach do 1m, a jaką wysokość wybierzemy zależy już tylko i wyłącznie od późniejszego przeznaczenia rośliny. W przypadku małych ogródków przydomowych lepiej wybrać te niżej szczepione okazy. Podobnie możemy postąpić jeśli chcemy uprawiać roślinę w pojemnikach lub też jeśli planujemy utrzymać niewielkiej średnicy koronę poprzez przycinanie i formowanie.

 

Wyżej szczepione okazy znakomicie prezentują się sadzone wzdłuż wąskich alejek, na wysokich skarpach oraz pojedynczo. Ponadto w obu przypadkach można odmianę ‘Chotek’ wykorzystać do urozmaicenia ogródków skalnych. Pokrój rośliny jest nieregularny, krzaczasty, dość luźny i rozłożysty. Jak wyżej wspomniano odmiana cechuje się heterofilią, posiada dwa rodzaje liści, część liści jest prawie identyczna z liśćmi występującymi u czystego gatunku, natomiast część jest silnie zredukowana, nitkowata. Tworzy to bardzo ciekawy i oryginalny efekt wizualny, który jesienią zostaje jeszcze wzmocniony jako, że wówczas liście przebarwiają się na jaskrawo żółty odcień.

 

Odmiana cechuje się powolnym tempem wzrostu i krótkimi przyrostami. Jest średnio wymagająca w uprawie, potrzebuje gleby w miarę żyznej, wilgotnej, świeżej i lekko kwaśnej. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, dobrze osłonięte od wiatru. Szczególnie młode rośliny są narażone na uszkodzenie przez mrozy, dlatego najlepiej zabezpieczyć je na zimę poprzez okrycie całej rośliny. Należy też pamiętać o dużej wrażliwości tej odmiany na zbyt dużą obecność wapnia w glebie i nie stosować nawozów z tym pierwiastkiem. 

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 20-70cm

Napisz swoją recenzję

Miłorząb dwuklapowy 'Chotek'

Miłorząb dwuklapowy 'Chotek'

Ginkgo biloba 'Chotek' Karłowa odmiana miłorzębu dwuklapowego wyróżniająca się występowaniem wyraźnej heterofilii, uzyskana w Czechach z czarciej miotły. Jako, że uzyskanie tej odmiany nieodzownie łączy się ze szczepieniem, wysokość roślin dostępnych w handlu zależy od miejsca szczepienia, zwykle takie szczepienia przeprowadza się na niedużych wysokościach do 1m, a jaką wysokość wybierzemy zależy już tylko i wyłącznie od późniejszego ...