Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy Ginkgo biloba

14,00 zł

  • Pojemnik C1,5, C2
  • Model Wys. 50-90cm

Ginkgo biloba

    Jest to jedyny żyjący przedstawiciel prawie wymarłej rodziny Miłorzębowatych, "żywa skamielina" z czasów dinozaurów, która przetrwała w niezmienionej formie do naszych czasów. Tak jak drzewa iglaste należy do grupy roślin nagonasiennych. W stanie naturalnym rośnie w prowincji Zheijang we wschodnich Chinach (klimat subtropikalny), od wieków sadzona jest przy świątyniach buddyjskich i uważane jest w Chinach i Japonii za święte drzewo. Dorasta w ojczyźnie do 40 m wysokości. Posiada skórzaste, wachlarzowate liście o widlastym użyłkowaniu, które jesienią przebarwiają się na piękny, cytrynowożółty kolor i opadają na zimę.

Jest to roślina dwupienna, co oznacza, że kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych okazach, tak jak u naszym rodzimych wierzb, czy topól. Wytwarza nasiona o kształcie owalnej pestki, otoczonej kulistą żółtą osnówką średnicy około 2,5 cm, która wydziela nieprzyjemny zapach po dojrzeniu.

 

 

Uprawa i zastosowanie:

   Drzewo to należy sadzić w miejscach nasłonecznionych, na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Nadaje się do dużych ogrodów i parków, ale istnieje wiele odmian karłowych, mogących znaleźć zastosowanie w bardzo ograniczonej przestrzeni. Typowy gatunek, jak również odmiany wąskokolumnowe są sadzone przy drogach jako drzewa alejowe. Należy wówczas wybierać drzewa męskie, gdyż nie zanieczyszczają otoczenia nasionami. Bardzo efektownie prezentuje się podczas jesiennego przebarwiania liści. Bywa wykorzystywany w sztuce bonsai.

 

Ciekawostki:

   Jest to roślina niezwykła, z wielu powodów. Jest ogniwem pośrednim pomiędzy paprotnikami a roślinami nasiennymi. Wytwarza ruchome gamety męskie, co jest wyjątkiem w świecie roślin nasiennych gdyż występują one u zwierząt, grzybów oraz roślin niższych. Ponadto zapłodnienie zachodzi dopiero po około 4,5 miesiącach od zapylenia, na krótko przed opadnięciem nasion, we wrześniu i rozpoczyna się wtedy dojrzewanie zarodka młodej rośliny, które odbywa się jeszcze po opadnięciu nasion. W Japonii istnieją okazy tzw. Ohazuki (Ohatsuki), które wytwarzają nasiona wprost na liściach! Stare drzewa lub rosnące w niesprzyjających warunkach wytwarzają wyrośla zwane czi-czi (chi-chi), które po zetknięciu z glebą mogą się ukorzenić i dać początek nowej roślinie. Bardzo ładne, dość duże i liczne wyrośla czi-czi można zobaczyć m. in. u okazu rosnącego w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie.

Liście bywają wykorzystywane w medycynie jako środek pozytywnie wpływający na sprawność umysłową i opóźniający starzenie. Jest to bardzo żywotne drzewo i jedna z niewielu istot żywych, które przetrwały wybuch bomby atomowej w Hiroszimie w pobliżu epicentrum i żyją nadal do tej pory. Roślina długowieczna, osiągająca wiek ponad 3500 lat. Prażone nasiona są jadalne.

  • Pojemnik C1,5, C2
  • Model Wys. 50-90cm

Napisz swoją recenzję

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy

Ginkgo biloba     Jest to jedyny żyjący przedstawiciel prawie wymarłej rodziny Miłorzębowatych, "żywa skamielina" z czasów dinozaurów, która przetrwała w niezmienionej formie do naszych czasów. Tak jak drzewa iglaste należy do grupy roślin nagonasiennych. W stanie naturalnym rośnie w prowincji Zheijang we wschodnich Chinach (klimat subtropikalny), od wieków sadzona jest przy świątyniach buddyjskich i uważane jest w Chinach i Japonii za ...