Bez czarny 'Monstrosa'

Bez czarny 'Monstrosa' Sambucus nigra 'Monstrosa'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Wys. 20-30cm

Sambucus nigra 'Monstrosa'

Jest to niezwykła odmiana bzu czarnego stworzona wprost dla kolekcjonerów. Jest odmianą karłową o powolnym wzroście, dorastającą do 1 lub 2 m wysokości, cechuje się nieregularnym i rozłożystym, dość luźnym pokrojem. Najbardziej ciekawą i charakterystyczna dla tej odmiany cechą jest tzw. staśmienie pędów, czyli monstrualne, zwielokrotnione przyrosty, które szczególnie widoczne i ozdobne stają się po opadnięciu liści. Również pojawiające się w czerwcu kwiaty maja zwielokrotnione wszystkie elementy przez co przybierają gwiazdkowaty kształt. Są białe, drobne, zebrane w duże, baldachowate, szerokie i płaskie kwiatostany o pięknym zapachu. Rośliny te niestety nie zawiązują owoców.

 

Preferuje miejsca słoneczne, można go sadzić m.in., nad stawami i oczkami wodnymi, a także w większych grupach w ogrodach przydomowych i w kompozycjach naturalistycznych. Jego staśmione pędy stanowią znakomitą ozdobę świeżych i suszonych bukietów. Jest to odmiana bardzo tolerancyjna w stosunku do rodzaju gleby, jednak najlepszym wzrostem i najobfitszym kwitnieniem wykazuje się na glebach żyznych, wilgotnych i zasadowych. Wymaga stanowiska słonecznego lub  półcienistego. Jest wystarczająco mrozoodporny i nie potrzebuje dodatkowej osłony na zimę. 

  • Pojemnik C1,5
  • Model Wys. 20-30cm
Oceń 
Johan Koch
2013-07-10

świetna odmiana!

Bardzo rzadka, unikatowa odmiana! Ciesze się, że wreszcie ją znalazłem!

Napisz swoją recenzję

Bez czarny 'Monstrosa'

Bez czarny 'Monstrosa'

Sambucus nigra 'Monstrosa' Jest to niezwykła odmiana bzu czarnego stworzona wprost dla kolekcjonerów. Jest odmianą karłową o powolnym wzroście, dorastającą do 1 lub 2 m wysokości, cechuje się nieregularnym i rozłożystym, dość luźnym pokrojem. Najbardziej ciekawą i charakterystyczna dla tej odmiany cechą jest tzw. staśmienie pędów, czyli monstrualne, zwielokrotnione przyrosty, które szczególnie widoczne i ozdobne stają się po opadnięciu ...