Kryptomeria japońska 'Monstrosa Nana'

Kryptomeria japońska 'Monstrosa Nana' Cryptomeria japonica 'Monstrosa Nana'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P1
  • Model Wys.30-45cm

Cryptomeria japonica 'Monstrosa Nana'

Jest to już bardzo stara, karłowa odmiana kryptomerii japońskiej, która do uprawy w Europie została wprowadzona już w 1939 roku, natomiast rok jej odkrycia nie jest dokładnie znany, choć wiadomo, że wyselekcjonował ją Japończyk, niejaki Hornibrook. Odmiana ta charakteryzuje się powolnym wzrostem, dorasta maksymalnie do 1m wysokości i podobnej szerokości, tworząc gęste i zwarte krzewy o nieregularnym pokroju. Liczne krótkie pędy są dość giętkie i wiotkie i często lekko pochylone ku ziemi, co nadaje roślinie charakterystyczny, ciekawy pokrój. Odmiana ta jest rośliną zimozielona, igły są drobne, krótkie od około 1 cm długości, wiosną i latem intensywnie zielone, z kolei zimą brązowieją. Niestety odmiana ta ma dość duże wymagania względem siedliska, jednak warto się trochę natrudzić by zostać posiadaczem tak atrakcyjnej rośliny.

 

Przede wszystkim nadaje się ona do uprawy tylko w najcieplejszych rejonach Polski, a i tak nawet na tych terenach wymaga dobrego okrycia na zimę. W rejonach chłodniejszych również można podjąć się uprawy tej odmiany, jednakże tylko w pojemnikach, które na czas zimy przenosi się w chłodne miejsce np. do piwnicy. Roślinom rosnącym w gruncie należy zapewnić słoneczne i ciepłe stanowisko, dobrze osłonięte od wiatrów. Odmiana ta preferuje gleby żyzne, bogate w próchnicę, wilgotne, o lekko kwaśnym pH. Jest to odmiana polecana szczególnie do małych ogrodów przydomowych, do ogrodów skalnych i japońskich. Najlepiej prezentuje się jako soliter w miejscach dobrze wyeksponowanych, nie poleca się jednak sadzenia na trawnikach, gdyż wówczas roślina jest słabo widoczna, najlepiej sadzić ją na terenach przykrytych drobnym żwirem lub korą drzew. Dobrze wygląda również w zestawieniach kolorystycznych z innymi, szczególnie nieco wyższymi iglakami. 


  • Pojemnik P1
  • Model Wys.30-45cm

Napisz swoją recenzję

Kryptomeria japońska 'Monstrosa Nana'

Kryptomeria japońska 'Monstrosa Nana'

Cryptomeria japonica   'Monstrosa Nana' Jest to już bardzo stara, karłowa odmiana kryptomerii japońskiej, która do uprawy w Europie została wprowadzona już w 1939 roku, natomiast rok jej odkrycia nie jest dokładnie znany, choć wiadomo, że wyselekcjonował ją Japończyk, niejaki Hornibrook. Odmiana ta charakteryzuje się powolnym wzrostem, dorasta maksymalnie do 1m wysokości i podobnej szerokości, tworząc gęste i zwarte krzewy o ...