Bez czarny  'Eva' PBR

Bez czarny 'Eva' PBR Sambucus nigra 'Eva' PBR

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Sambucus nigra 'Eva' PBR

Przepiękna odmiana naszego rodzimego bzu o wielu walorach ozdobnych. W zależności od miejsca wzrostu przybiera postać krzewu lub niewysokiego drzewka. Maksymalnie osiąga 4 m wysokości, ale zwykle około 2 m. Cechuje się szerokim, kopulastym pokrojem, choć korona jest z reguły nieregularna i dość luźna. Posiada bardzo atrakcyjne i niezwykłe liście które pokrojem przypominają liście klonu palmowego, są duże, pierzaste i głęboko powcinane, ciemnopurpurowe, a czasami wręcz czarne. Z liśćmi tymi w doskonały sposób kontrastują pojawiające się na przełomie maja i czerwca kwiaty. Są one jasnoróżowe, drobne zebrane w płaskie, koliste, dużych rozmiarów baldachy. Na ich miejscu wczesną jesienią pojawiają się owoce w postaci, ciemnopurpurowych lub czarnych, soczystych jagód chętnie zjadanych przez ptaki. Niedojrzałe owoce są trujące, jednakże po dojrzeniu stają się jadalne i służą do sporządzania przetworów, maja także właściwości lecznicze.

 

Owoce te długo pozostają na krzewie zdobiąc go przez całą jesień. Warto mieć tę roślinę w ogrodzie gdyż oprócz atrakcyjnego wyglądu jest też łatwa w uprawie, może rosnąć na każdym rodzaju gleby, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, choć na tych pierwszych lepiej się wybarwia. W dodatku jest mrozoodporny i odporny na zanieczyszczenia i z powodzeniem można go formować. Najlepiej sadzić go w miejscach dobrze wyeksponowanych, gdzie widoczne będą wszystkie jego walory. 

Napisz swoją recenzję

Bez czarny  'Eva' PBR

Bez czarny 'Eva' PBR

Sambucus nigra 'Eva' PBR Przepiękna odmiana naszego rodzimego bzu o wielu walorach ozdobnych. W zależności od miejsca wzrostu przybiera postać krzewu lub niewysokiego drzewka. Maksymalnie osiąga 4 m wysokości, ale zwykle około 2 m. Cechuje się szerokim, kopulastym pokrojem, choć korona jest z reguły nieregularna i dość luźna. Posiada bardzo atrakcyjne i niezwykłe liście które pokrojem przypominają liście klonu palmowego, są duże, ...